Strona główna » Blog » Taryfy gazowe » Zmiana grupy taryfowej gazu – warto?
Taryfy gazowe

Zmiana grupy taryfowej gazu – warto?

dostawcy gazu ziemnego
Zmiana grupy taryfowej gazu dla domu i firmy czasem może odbyć się automatycznie ze względu na zmianę ilości zużywanego paliwa gazowego. Co wtedy zrobić?

Grupa taryfowa gazu ziemnego jest określana na podstawie kilku istotnych z punku widzenia dostawcy gazu czynników. Często bywa tak, szczególnie w przypadku firm, że raz przypisana grupa taryfowa pozostaje przez długi czas nie ruszana, pomimo zmiennego poboru ilości gazu w różnych okresie czasu. W zawiązku z tym nieświadomie płacimy wyższe stawki wynikające z pobierania paliwa gazowego. Na co zwrócić uwagę w takim razie wybierając grupę taryfową?

Zmiana grupy taryfowej gazu – czy to jest istotne?

Na pewno nie tak bardzo jak w przypadku energii elektrycznej i nikt nie powinien mieć co do tego wątpliwości. W przypadku paliwa gazowego nie występuje zmienność strefowa ceny w ciągu dnia, dlatego w każdej godzinie roku zapłacimy za gaz tyle samo, co w dużym stopniu ogranicza możliwość optymalizacji procesów w okresy dnia, gdzie cena gazu byłaby bardziej korzystna.

Zmiana grupy taryfowej gazu w firmie

Weryfikacja dotycząca przydziału do odpowiedniej grupy taryfowej odbywa się w sposób cykliczny (roczny) oznacza to, że jeśli nasz dostawca stwierdzi w danym roku kalendarzowym, że ilość pobieranego gazu powoduje możliwość kwalifikacji nas do innej grupy taryfowej to dokona takiej zmiany z „automatu”. Zmiana może być przeprowadzona po okrągłym okresie (rocznym) lub na podstawie bieżącego (wyższego) zużycia gazu ze skutkiem na miesiąc kolejny.

Zmiana grupy taryfowej w domu. Mamy 3 możliwości dokonania zmiany:

  1. Zmiana ilości pobieranego paliwa gazowego – na podstawie archiwalnych wielkości z rachunku
  2. Sami wiemy, że będziemy zużywać więcej (mniej) gazu i wnioskujemy o zmianę grupy taryfowej
  3. Zużycie gazu pozostaje bez zmian, ale chcemy zmienić częstotliwość związaną z płatnościami za paliwo gazowe

Zmiana grupy taryfowej szczególnie w przypadku gospodarstw domowych może wpłynąć na zmianę wysokości opłat jakie będziemy płacić swojemu obecnemu dostawcy. Pamiętać należy, że rozliczenia z większą częstotliwością wpływają na wzrost wysokości opłat pobieranych przez dostawcę tak samo jak „wyższa” grupa taryfowa. Zmieni się wtedy comiesięczna opłata abonamentowa. Cena za paliwo gazowe w obrębie taryf dla odbiorców indywidualnych pozostanie bez zmiany. Komplet wytycznych dotyczących zmiany grupy taryfowej możemy znaleźć na stronach PGNiG lub udać się do jednego z biur obsługi klienta PGNiG.

Zapisywanie
Ocena użytkowników 5 (1 ocena)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności