Strona główna » Blog » Taryfy gazowe » Klasyfikacja do grupy taryfowej gazu ziemnego
Taryfy gazowe

Klasyfikacja do grupy taryfowej gazu ziemnego

klasyfikacja grup taryfowych gazu
Przydział do określonej grupy taryfowej może mieć istotny wpływ na wysokość naszych rachunków za gaz ziemny. Od czego zależy jak będziemy rozliczani?

Decydując się na wykonanie przyłącza gazowego jesteśmy rozliczani ze swoim dostawcą gazu na podstawie przydziału do odpowiedniej grupy taryfowej gazu ziemnego. W jaki sposób dokonywany jest taki podział i jakie niesie za sobą konsekwencje?

Podział grupy taryfowej gazu ziemnego

Ogólna zasada przydziału do grupy taryfowej gazu opiera się o następujące kryteria:

  • Pierwsza litera – jest przydzielana w zależności od rodzaju paliwa jakie jest nam dostarczane. Może to być to grupa W (wysokoetanowy), Z (zaazotowany Ls), S (zaazotowany Lw)
  • Pierwsza liczba – jest przyznawana w zależności od ilości deklarowanego rocznego zużycia gazu może wynosić od 1 nawet do 11. Przy czym wartości 1 do 3 są przeznaczone dla gospodarstw domowych
  • Druga liczba – w zależności od częstotliwości dokonywanych rozliczeń możemy określać przydział na tej właśnie podstawie. Pamiętać należy o tym, że częstotliwość dokonywania odczytów i rozliczeń czyli zmiana grupy taryfowej gazu wpływa na wysokość opłaty abonamentowej.

Podział grup taryfowych dla firm

W przypadku przedsiębiorstw mamy do czynienia z podobną sytuacją. Jedyna różnica występuje w przypadku wyboru okresów rozliczeniowych, na co w grupach taryfowych dla firm nie mamy wpływu. Pierwsze dwa punkty pozostają bez zmiany.

Klasyfikacja do grupy taryfowej

Rozpoczynając współpracę z dostawcą gazu ziemnego nie musimy się specjalnie martwić jeśli chodzi o wybór grupy taryfowej. W przypadku gospodarstw domowych istotne będzie tak naprawdę dla nas z jaką częstotliwością chcemy się rozliczać, ponieważ na jakość dostarczanego gazu nie mamy wpływu, a też sama klasyfikacja w odniesieniu do zużywanego rocznie paliwa jest raczej automatyczna. W przypadku wykonywania przyłączy przemysłowych, zawsze ze strony sprzedawcy gazu jest zapewniona opieka wyspecjalizowanej osoby, której zadaniem jest dobór na podstawie wykonanego przyłącza i wywiadu z inwestorem odpowiedniej grupy taryfowej, którą i tak w ciągu trwania roku możemy zmienić i ewentualnie powstałą rozbieżność skorygować.

Zapisywanie
Ocena użytkowników 5 (2 oceny)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności