Decydując się na wykonanie przyłącza gazowego jesteśmy rozliczani ze swoim dostawcą gazu na podstawie przydziału do odpowiedniej grupy taryfowej gazu ziemnego. W jaki sposób dokonywany jest taki podział i jakie niesie za sobą konsekwencje?
Podział grupy taryfowej gazu ziemnego
Ogólna zasada przydziału do grupy taryfowej gazu opiera się o następujące kryteria:
- Pierwsza litera – jest przydzielana w zależności od rodzaju paliwa jakie jest nam dostarczane. Może to być to grupa W (wysokoetanowy), Z (zaazotowany Ls), S (zaazotowany Lw)
- Pierwsza liczba – jest przyznawana w zależności od ilości deklarowanego rocznego zużycia gazu może wynosić od 1 nawet do 11. Przy czym wartości 1 do 3 są przeznaczone dla gospodarstw domowych
- Druga liczba – w zależności od częstotliwości dokonywanych rozliczeń możemy określać przydział na tej właśnie podstawie. Pamiętać należy o tym, że częstotliwość dokonywania odczytów i rozliczeń czyli zmiana grupy taryfowej gazu wpływa na wysokość opłaty abonamentowej.
Podział grup taryfowych dla firm
W przypadku przedsiębiorstw mamy do czynienia z podobną sytuacją. Jedyna różnica występuje w przypadku wyboru okresów rozliczeniowych, na co w grupach taryfowych dla firm nie mamy wpływu. Pierwsze dwa punkty pozostają bez zmiany.
Klasyfikacja do grupy taryfowej
Rozpoczynając współpracę z dostawcą gazu ziemnego nie musimy się specjalnie martwić jeśli chodzi o wybór grupy taryfowej. W przypadku gospodarstw domowych istotne będzie tak naprawdę dla nas z jaką częstotliwością chcemy się rozliczać, ponieważ na jakość dostarczanego gazu nie mamy wpływu, a też sama klasyfikacja w odniesieniu do zużywanego rocznie paliwa jest raczej automatyczna. W przypadku wykonywania przyłączy przemysłowych, zawsze ze strony sprzedawcy gazu jest zapewniona opieka wyspecjalizowanej osoby, której zadaniem jest dobór na podstawie wykonanego przyłącza i wywiadu z inwestorem odpowiedniej grupy taryfowej, którą i tak w ciągu trwania roku możemy zmienić i ewentualnie powstałą rozbieżność skorygować.