Strona główna » Blog » rynek gazu aktualności » URE zatwierdza taryfy gazu PGNiG na 2017 rok!
rynek gazu aktualności

URE zatwierdza taryfy gazu PGNiG na 2017 rok!

taryfa gazu pgnig
Dużymi krokami zbliża się końcówka roku. To czas intensywny szczególnie dla tych sprzedawców gazu ziemnego, którym taryfy zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki kończą obowiązywać do 31 grudnia 2016 roku.

Dużymi krokami zbliża się końcówka roku. To czas intensywny szczególnie dla tych sprzedawców gazu ziemnego, którym taryfy zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki kończą obowiązywać do 31 grudnia 2016 roku. Jak ceny gazu będą wyglądać w roku 2017 i czy zapłacimy mniej za gaz ziemny?

Taryfy gazu PGNiG 2017 roku

Wraz z końcem roku 2016 roku, największy w Polsce sprzedawca gazu firma PGNiG musi przedstawić dokumenty do Urzędu Regulacji Energetyki. W dokumentach tych najogólniej pisząc jest argumentacja dla cen gazu jakie w 2017 roku sprzedawca chce aby jego klienci płacili. URE po zapoznaniu się z wyliczeniami i w odniesieniu do czynników jakie na cenę gazu mają wpływ może propozycję sprzedawcy od razu zatwierdzić lub się z nią nie zgodzić. Wtedy wysyłane jest pismo z informacją o konieczności wprowadzania korekty do proponowanych cen. Dzieje się tak, w sytuacji kiedy urzędnicy uznają, że np. proponowana podwyżka cen gazu jest bez podstawna ponieważ:

  • ceny gazu na rynkach światowych i europejskich spadają
  • koszty związane z utrzymaniem pracowników nie wzrosną w najbliższym czasie
  • spółka (sprzedawca) nie będzie ponosił dużych kosztów związanych z inwestycjami, a takie przedstawia we wniosku

Ideą zatwierdzania taryf jest większy nadzór przez zewnętrzny podmiot nad wielkimi firmami energetycznymi, które w czasach braku konkurencji na rynku mogłyby dowolnie windować ceny za gaz (i prąd). W ciągu ostatnich lat ilość podmiotów handlujących gazem i prądem wzrosła tak znacząco, że regulowanie cen przez URE nie jest konieczne. Skutkiem bezpodstawnego podniesienia ceny za gaz w 2017 roku byłoby z pewnością utrata znacznej części klientów, którzy obecnie mają w kim wybierać.

Kiedy taryfy PGNiG 2017 rok zostaną zatwierdzone?

Obecne ceny gazu obowiązują do końca obecnego roku. Ostatnie zmiany cen, które mogliśmy doświadczyć miały miejsce 1 lipca 2016 roku. Zarówno ostatnia zmiana ceny jak też wcześniejsze dwie były korzystne dla odbiorców finalnych, ponieważ cena za gaz spadała. W tym roku do świąt z pewnością poznany propozycje PGNiG w sprawie cen gazu w roku 2017. Najprawdopodobniej gaz będzie droższy, a taryfa będzie obowiązywać maksymalnie do polowy 2017 roku.

Zapisywanie
Ocena użytkowników 0 (0 oceny)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności