Strona główna » Blog » Piece gazowe » Rodzaje pieców gazowych
Piece gazowe

Rodzaje pieców gazowych

rodzaje piecow gazowych
Osoby decydujące się na budowę domu, które wybrały już, że paliwem które będzie zasilać ich piec będzie gaz ziemny mają przed sobą znalezienie odpowiedzi na jeszcze jedno pytanie związane z typem ogrzewania, mianowicie jaki konkretnie piec gazowy wybrać.

Osoby decydujące się na budowę domu, które wybrały już, że paliwem które będzie zasilać ich piec będzie gaz ziemny mają przed sobą znalezienie odpowiedzi na jeszcze jedno pytanie związane z typem ogrzewania, mianowicie jaki konkretnie piec gazowy wybrać. Jak się okazuje rodzaje pieców gazowych jest kilka i mamy tutaj też w czym wybierać

Rodzaje pieców gazowych

Tak naprawdę powinniśmy skupić się na podziale dotyczącym 3 obszarów, jakie mogą być brane pod uwagę przy klasyfikacji rodzajów kotłów gazowych, są to:

  • sposób montażu
  • funkcje grzewcze jakie piec ma spełniać
  • budowa komory spalania

Podział ze względu na sposób montażu

Budując dom musimy przewidzieć i zaplanować w jakim pomieszczeniu umieścimy piec gazowy. Pomieszczenie takie musi oczywiście spełniać odpowiednie wymogi co do wielkości i wysokości, ale zakładając, że są one spełnione wielu z nas liczy na to, że taki piec i tak będzie zajmował niewiele miejsca, a najwygodniej jakby został zamontowany pod sufitem tak żeby można było na podłodze jeszcze coś zmieścić. W każdym razie ze względu na sposób montażu wyróżniamy 2 typy kotłów gazowych:

  • Kocioł wiszący – zazwyczaj niewielkich gabarytów, pod którym można wsunąć dowolny przedmiot czy też pralkę
  • Kocioł stojący – zajmujący powierzchnie dużej lodówki

Rodzaje kotłów gazowych jednofunkcyjne i dwufunkcyjne

O tym jakie dokładnie właściwości posiada jeden i drugi typ kotła pisaliśmy już wcześniej na naszych stronach. Podstawową różnicą jest ta, mówiąca o tym, że kotły gazowe jednofunkcyjne służą do ogrzewania tylko i wyłącznie wody w sieci centralnego ogrzewania, a piece gazowe dwufunkcyjne dają możliwość podgrzania także ciepłej wody użytkowej.

Podział ze względu na budowę komory spalania

Tutaj czynnikiem decydującym o wyborze jednego lub drugiego rozwiązania powinna być kwestia bezpieczeństwa. W przypadku pieca gazowego z komorą spalania otwartą powietrze pobierane jest z pomieszczenia w którym znajduje się piec, a spaliny są wyprowadzane specjalną rurą.

Przy piecach z zamkniętą komorą spalania doprowadzenie powietrza potrzebnego do przeprowadzenia procesu spalania odbywa się przy wykorzystaniu rury doprowadzającej takie powietrze z zewnątrz

Zapisywanie
Ocena użytkowników 5 (1 ocena)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności