Osoby decydujące się na budowę domu, które wybrały już, że paliwem które będzie zasilać ich piec będzie gaz ziemny mają przed sobą znalezienie odpowiedzi na jeszcze jedno pytanie związane z typem ogrzewania, mianowicie jaki konkretnie piec gazowy wybrać. Jak się okazuje rodzaje pieców gazowych jest kilka i mamy tutaj też w czym wybierać
Rodzaje pieców gazowych
Tak naprawdę powinniśmy skupić się na podziale dotyczącym 3 obszarów, jakie mogą być brane pod uwagę przy klasyfikacji rodzajów kotłów gazowych, są to:
- sposób montażu
- funkcje grzewcze jakie piec ma spełniać
- budowa komory spalania
Podział ze względu na sposób montażu
Budując dom musimy przewidzieć i zaplanować w jakim pomieszczeniu umieścimy piec gazowy. Pomieszczenie takie musi oczywiście spełniać odpowiednie wymogi co do wielkości i wysokości, ale zakładając, że są one spełnione wielu z nas liczy na to, że taki piec i tak będzie zajmował niewiele miejsca, a najwygodniej jakby został zamontowany pod sufitem tak żeby można było na podłodze jeszcze coś zmieścić. W każdym razie ze względu na sposób montażu wyróżniamy 2 typy kotłów gazowych:
- Kocioł wiszący – zazwyczaj niewielkich gabarytów, pod którym można wsunąć dowolny przedmiot czy też pralkę
- Kocioł stojący – zajmujący powierzchnie dużej lodówki
Rodzaje kotłów gazowych jednofunkcyjne i dwufunkcyjne
O tym jakie dokładnie właściwości posiada jeden i drugi typ kotła pisaliśmy już wcześniej na naszych stronach. Podstawową różnicą jest ta, mówiąca o tym, że kotły gazowe jednofunkcyjne służą do ogrzewania tylko i wyłącznie wody w sieci centralnego ogrzewania, a piece gazowe dwufunkcyjne dają możliwość podgrzania także ciepłej wody użytkowej.
Podział ze względu na budowę komory spalania
Tutaj czynnikiem decydującym o wyborze jednego lub drugiego rozwiązania powinna być kwestia bezpieczeństwa. W przypadku pieca gazowego z komorą spalania otwartą powietrze pobierane jest z pomieszczenia w którym znajduje się piec, a spaliny są wyprowadzane specjalną rurą.
Przy piecach z zamkniętą komorą spalania doprowadzenie powietrza potrzebnego do przeprowadzenia procesu spalania odbywa się przy wykorzystaniu rury doprowadzającej takie powietrze z zewnątrz