Strona główna » Blog » Piece gazowe » Ogrzewanie gazowe koszt
Piece gazowe

Ogrzewanie gazowe koszt

ogrzewanie gazowe koszt
Zima już dawno za nami. Nie oznacza to jednak, że tematyka ogrzewania gazowego zeszła na dalszy plan. Wręcz przeciwnie. Osoby budujące swój dom właśnie w okresie letnim decydują o tym czy np. ogrzewanie gazowe to dobry wybór

Ogrzewanie gazowe to bez wątpienia jedna z najbardziej wygodnych form ogrzewania domów i mieszkań. W sezonie letnim, ciepłych temperatur, gdzie teoretycznie w temacie ogrzewania gazowego nie powinno się wiele dziać okazuje się, że w praktyce jest inaczej. Szczególnie dla firm budowlano-instalatorskich, a także dla klientów, dla których hasło ogrzewanie gazowe kosz – bardzo często się przewija.

Ogrzewanie gazowe koszt w bloku

Pierwszą grupą, którą się dzisiaj zajmiemy są Ci z nas, którzy kupują mieszkanie od dewelopera. Jednym z kryteriów jakie bierzemy pod uwagę wybierając jakieś mieszkanie to poza odpowiednią lokalizacją oraz metrażem najbardziej interesują nas koszty eksploatacyjne. W przypadku mieszkań zasilanych gazem ziemnym, najczęściej ten koszt nie wchodzi w skład comiesięcznego czynszu, tylko tak jak np. energia elektryczna jest rozliczany cyklicznie.

Co ważne wybierając mieszkanie ogrzewane gazem ziemnym nie różni się ono cenowo od tych mieszkań, do których doprowadzony jest cieplik. Dla kupujących ważne jest to, że tak naprawdę koszty eksploatacji to jedyne koszty jakie będą musieli ponieść ponieważ sama instalacja piecy i rur rozprowadzających będzie już wykonana. Cena zakupu grzejników do różnego rodzaju ogrzewania (z wyłączeniem ogrzewania elektrycznego) nie różni się od siebie.

Ile w takim razie wyniesie nas ogrzewanie gazem mieszkania w bloku? To zależy:

  • jaką temperaturę chcemy utrzymywać
  • czy mieszkanie jest szczytowe oraz ocieplone
  • jaki metraż ma mieszkanie

Uśredniając wartości (temp. ok. 20 stopni, mieszkanie ocieplone, metraż ok. 60m2) roczny koszt ogrzania wyniesie ok. 1 800 zł. Zakładając zapotrzebowanie na poziomie 110 kWh/m2. Innymi słowy 30 zł/m2/rok.

Ogrzewanie gazowe koszt w domu

W przypadku domów jednorodzinnych założenia są właściwie takie same jak w przypadku bloków. Tutaj jednak istotnym czynnikiem, który może zdecydować o wyborze finalnego ogrzewania jest koszt zakupu pieca i wykonania instalacji. Nie pokusimy się o szacunkowe wartości, dlatego że w zależności od producenta, powierzchni domu czy typu kotła gazowego ceny mogą wynosić od 40 do nawet 150 tys. zł. Ogrzewanie gazowe w domu to z pewnością komfort, który uzyskujemy kosztem wyższych rachunków za gaz

Ogrzewanie gazowe w mieszkaniu np. kamienicy

Najgorzej na tle przedstawionych wyżej typów budynków zdecydowanie wypadają kamienice, w których zapotrzebowanie na ciepło jest najwyższe, często ze względu na wysokie sufity, a także nieszczelne okna. W kamienicach koszt ogrzewania gazem ziemnym może być nawet dwukrotnie wyższy niż w przypadku dobrze zaizolowanych budynków!

Zapisywanie
Ocena użytkowników 2.5 (4 oceny)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności