Strona główna » Blog » Piece gazowe » Smog Warszawa, Kraków i inne miasta w Polsce na mapie
Piece gazowe

Smog Warszawa, Kraków i inne miasta w Polsce na mapie

smog
Temat, którym każdej zimy żyją Polacy - smog. Jak po kilku latach radzą sobie z tym problemem największe miasta? Czy włodarze spełnili obietnice dotyczące zmniejszenia poziomu zanieczyszczeń?

Jeden z najpopularniejszych tematów dyskusji społecznych ostatnich lat – smog. Od początku zauważenia i wyeksponowania tego problemu pojawiła się masa projektów i pomysłów, które miałyby pomóc w zniwelowaniu zanieczyszczeń powietrza. Jak włodarze radzą sobie z nim w swoich miastach? Po kilku latach wprowadzono kilka ciekawych rozwiązań. Nie jest to problem tylko kilku największych miast. Działania na rzecz ochrony środowiska powinny być podejmowane w każdym domu.

Co to smog?

Jest to nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczeń oraz niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, takich jak mgła i brak wiatru. Wchodzące w skład smogu szkodliwe związki chemiczne, pyły i znaczna wilgotność są zagrożeniem dla zdrowia. Szkodliwe związki są spowodowane działalnością człowieka, poruszanie się samochodami, palenie w piecu nieodpowiednimi surowcami, brak umiaru w korzystaniu z energii i wiele innych działań. W ich wyniku powstają czynniki alergizujące, które mogą wywołać astmę oraz jej napady, a także powodować zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową lub paraliż układu krwionośnego. Przez długi czas społeczeństwo nie zdawało sobie sprawy z tego jak wielkie jest to niebezpieczeństwo dla zdrowia. Na szczęście temat został nagłośniony, dzięki temu walka ze smogiem rozpoczęła się na dobre.

smog

Źródło: pixabay.com

Smog Warszawa

W grudniu 2017 roku rada miasta przyjęła uchwałę w sprawie „Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Warszawy”. Zgodnie z nią rozpoczęto walkę ze smogiem, która ma odbywać się na 3 poziomach:

  • niskoemisyjny transport,
  • nowoczesna infrastruktura energetyczna,
  • edukacja mieszkańców.

O kwestie transportu miasto dba już kilka lat, dzięki zakupowi nowej floty autobusów. Są to pojazdy spełniające rygorystyczne normy Euro4 i wyższe. Nowoczesna infrastruktura dotyczy przyłączenia do centralnej sieci ciepłowniczej całej warszawy. Edukacja ma dotyczyć promowanie zielonej energii poprzez spoty reklamowe, bilbordy, spotkania a także programy edukacyjne dla dzieci. Rola mieszkańców jest w tym procesie najważniejsza. Tylko od nich zależy, czy wsiądą w samochód czy autobus lub tramwaj i dojadą do pracy i szkoły. Czy w ostatnich latach coś realnie się zmieniło? Trzeba wiedzieć, że nie jest to problem, który powstał w kilka dni. Logicznym jest, że nie da się go także w kilka dni rozwiązać. Jest to długotrwały proces zanieczyszczania powietrza. W ostatnim roku przychodzą bardzo pozytywne wieści ponieważ można uznać, że smog naprawdę maleje. Dla porównania w 2006 roku było aż 180 dni(!), w których jakość powietrza przekraczała wszelkie dopuszczalne normy. W 2017 roku było tych dni 80. Czy są to powody do radości? I tak, i nie 😉 rok 2006 był rekordowy pod tym względem, a w 2017 roku było wyjątkowo mało dni z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Mimo to porównanie tych lat ma znaczenie, ponieważ są to skrajne wartości w historii pomiarów.

Smog Kraków

Smog powoli staje się symbolem tego miasta, do tego stopnia, że zgryźliwi mawiają – coraz więcej osób kojarzy to miasto ze smogiem niż ze smokiem wawelskim. Smutna prawda, ale nie sposób nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że jest to miasto kojarzone z tym problemem. Miasto prowadzi działania w kierunku likwidacji starych pieców węglowych w firmach i gospodarstwach domowych. Do tego odpowiednie służby przeprowadzają kontrole pieców węglowych, nakładają mandaty i zgłaszają nieprawidłowości. W 2017 roku otrzymywano 80% dofinansowania do zmiany sposobu ogrzewania swoich domów i mieszkań. W 2018 jest to już 60%. Tutaj, podobnie jak w Warszawie trwają akcje, mające na celu podniesienie świadomości mieszkańców odnoście zanieczyszczeń, które szkodzą ich zdrowiu. Czy Kraków uczy się na błędach i poziom smogu w mieście zmalał? W 2015 roku, wyniki dobowego stężenia pyłów w powietrzu zebrane ze wszystkich stacji wskazały ok. 140 dni z przekroczeniami dozwolonych wartości. W 2016 roku było to już 100 dni. W tym roku było to 85 dni. Progres jest widoczny, ale praca nie ustaje, wręcz przeciwnie rada miasta wdraża kolejne projekty związane z odnawialnymi źródłami energii. Dużo dobrego wniosła zmiana starych kopciuchów na piece gazowe. Jeśli już posiadamy kocioł na gaz ziemny warto sprawdzić czy opłaca się zmienić dostawcę gazu ziemnego. Obecnie dzięki takiej zmianie możemy zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie. Cena za paliwo gazowe rożni się w zależności od sprzedawcy i jego oferty nawet w 30%.

Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności