Strona główna » Blog » rynek gazu aktualności » Raport o liberalizacji rynku gazu
rynek gazu aktualności

Raport o liberalizacji rynku gazu

Liberalizacja rynku gazu w Polsce postępuje z każdym miesiącem. Najlepszym kryterium, które ocenia stan wolnego rynku gazu w Polsce jest ilość przeprowadzanych zmian sprzedawcy gazu. Każdego miesiąca w Polsce osób i firm, które decydują się na taką zmianę przybywa. Jaki jest obecnie stan liberalizacji rynku i czy mamy możliwość dostępu do informacji, gdzie raport o liberalizacji rynku gazu jest czytelny i jasny dla odbiorców informacji?

Raport o liberalizacji rynku gazu od URE

Urząd Regulacji Energetyki, z ok. 2-3 miesięcznym opóźnieniem publikuje na swoich stronach statystyki, które jednocześnie stają się jednym najbardziej aktualnym raportem o stanie liberalizacji rynku gazu. Co ten raport zawiera? Przede wszystkim statystyki pokazujące ile osób/firm w danym okresie czasu zmieniło sprzedawcę gazu ziemnego. Jako zmianę określa się przejście klienta z firmy A do firmy B.

W raporcie możemy odczytać dane, pozwalające na wyciągnięcie statystyk dotyczących klientów indywidualnych, a taże klientów biznesowych. Dodatkowo zawarte są informacje w jakich grupach taryfowych rozliczani są klienci, którzy najchętniej korzystają z możliwości zmiany.

Informacje o liczbie zmian są także przedstawiane pod kątem ilości liczników gazu ziemnego jakie zmieniły sprzedawcę, a także podmiotów przypisanych do tych liczników. W skrócie: jeśli firma posiada więcej niż jedno przyłącze gazu ziemnego to jest liczona jako jeden zmieniający sprzedawcę gazu odbiorca, ale liczniki są dokładnie liczone oddzielnie.

Czy raport o liberalizacji rynku gazu oddaje faktyczny stan poziomu konkurencji w Polsce?

Naszym zdaniem nie. Problem polega przede wszystkim na tym, że tak jak napisaliśmy wyżej za zmianę sprzedawcy gazu uznaje się przejście odbiorcy z firmy A do firmy B. Problemem są tutaj umowy przedłużające współpracę z obecnym sprzedawcą gazu ziemnego. Szczególnie w przypadku firm, dla których całkowite uwolnienie rynku gazu ziemnego w 2017 roku nastąpi, w przypadku chęci zmiany sprzedawcy gazu klient od obecnego sprzedawcy dostaje kontrofertę. Jeśli jest ona lepsza lub w takiej samej cenie – klient sprzedawcy gazu nie zmieni.

Nie oznacza to, że nie należy takiego odbiorcy nie brać pod uwagę przy ocenie konkurencyjności rynku. Jaki drugi wniosek z tego płynie? Interesując się zmianą sprzedawcy gazu można tylko i wyłącznie skorzystać – otrzymując niższą cenę za gaz ziemny

Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności