Ogrzewanie gazowe mieszkania to z jednej strony komfort z drugiej wysokie rachunki w okresach zimowych. Czy wybór błękitnego paliwa jako źródła ciepła to najlepsze wyjście dla mieszkańców bloku? Nie koniecznie, tym bardziej, że w wielu przypadkach mamy możliwość skorzystania z alternatywnych źródeł ogrzewania. Każde mają oczywiście swoje plusy i minusy.
Drogie ogrzewanie gazowe mieszkania
Zastanówmy się jaką alternatywę mają w stosunku do gazu ziemnego deweloperzy. W dużych miastach, czy też mniejszych gdzie mamy dostęp do sieci dystrybucji gazu ziemnego wykonanie przyłącza gazowego z punktu widzenia inwestora jest najszybszym i najtańszym rozwiązaniem. Alternatywą może być skorzystanie z ciepła systemowego. Jest to opcja droższa niż wykonanie przyłącza gazowego, ale z pewnością tańsza jeśli chodzi o koszty eksploatacji. W przypadku gazu ziemnego mamy oczywiście możliwość zmiany sprzedawcy gazu i wyboru najlepszej oferty gazu dla mieszkania, ale realnie najtańsza oferta gazu ziemnego będzie i tak wyższa niż ogrzewanie systemowe (tzw. cieplik).
Zaletą korzystania dla mieszkańca z ogrzewania gazowego to także dostęp do gazu w piecach. Nie trzeba nikogo przekonywać do wygody gotowania na gazie. Dodatkowo akurat w przypadku przygotowywania potraw gaz jest również tańszym rozwiązaniem od płytek elektrycznych.
Ogrzewanie gazowe mieszkania i jego alternatywy
Innymi sposobami dostarczania ciepła do naszych mieszkań – poza gazem ziemnym i cieplikiem są dedykowane instalacje kotłowni spalających różnego rodzaju paliwa stałe lub płynne. Do najczęściej spotykanych zaliczamy:
- kotłownie na olej opałowy
- kotłownie na węgiel
- kotłownie na brykiet
Szczególnie w małych miejscowościach i wioskach, zdarza się, że mieszkania w bloku są ogrzewane indywidualnie. Montowanie kotłów na paliwo stałe odbywa się w piwnicach, a instalacja jest często prowadzona w prowizorycznych kanałach lub na zewnątrz budynku.
Wszystkie wymienione alternatywne źródła ogrzewania mieszkania w odniesieniu do ogrzewania gazowego mieszkania mają jeden poważny minus – zanieczyszczają w dużo większym stopniu środowisko. Szczególnie po ostatnich danych związanych ze stanem naszego powietrza, wyższa cena ogrzewania gazowego może nie być wytaczającym argumentem, który przeszkodzi w popularyzacji tego rodzaju ogrzewania.