Osoby budujące swój własny dom, ale także deweloperzy stawiający mieszkania do sprzedaży decydując się na skorzystanie z ogrzewania gazowego muszą odpowiedzieć sobie na pytanie: Ogrzewanie gazowe: gaz płynny czy gaz ziemny? O ile w przypadku budynków zlokalizowanych w dużych aglomeracjach zazwyczaj wybierany jest gaz ziemny o tyle w przypadku mniejszych miejscowości, czy też terenów mniej zurbanizowanych sprawa wygląda różnie.
Ogrzewanie gazowe: gaz płynny czy gaz ziemny – koszty
Głównym czynnikiem decydującym o tym czy skorzystamy z ogrzewania na gaz płynny czy na gaz ziemny są koszty. Nie ulega wątpliwości, że ogrzewanie gazowe mieszkania to duża wygoda, zarówno dla inwestora jak również osób korzystających z mieszkania czy domu. Brak konieczności obsługi niesie za sobą wyższe koszty rachunków za gaz.
Z punktu widzenia inwestora istotne są nie tylko koszty eksploatacji, ale także wykonania przyłącza. Jeśli zdarzy się tak, że trzeba do miejsca inwestycji dociągnąć kilkaset metrów sieci dystrybucyjnej to zaczynamy kalkulować. Rozwiązaniem przejściowym jest wtedy postawienie na instalację gazu płynnego. Możliwość dzierżawy zbiornika może być idealnym rozwiązaniem. Jeśli w perspektywie najbliższych lat planowane jest „ciągnięcie” sieci gazowej przez samorząd do naszej ulicy, warto z takiego rozwiązania skorzystać. Samo przełączenie się z gazu płynnego na ziemny wymaga zmiany odpowiedniej dyszy. Dzięki temu nie będziemy musieli sami ponosić kosztów przyłączenia do sieci dystrybucyjnej.
Wracając do kosztów eksploatacji to zazwyczaj tańszym rozwiązaniem w przypadku klientów indywidualnych jest gaz ziemny. Przy dużych instalacjach zalizania np. bloku przez gaz płynny już to takie oczywiste nie jest. Wszystko zależy od administratora i jego zdolności do negocjacji.
Dodatkowe koszty ogrzewania gazowego na gaz płynny i ziemny
Jeśli chodzi o dodatkowe koszty, rozumiane także jako czas poświęcony na konieczność obsługi instalacji to z pewnością gaz ziemny ma tutaj dużą przewagę. W przypadku gazu płynnego sami lub dozorca naszego bloku musi pamiętać o udostępnianiu możliwości cyklicznych dostaw gazu do zainstalowanych zbiorników, a także trzymania odpowiedniego poziomu gazu w zbiorniku