Szczególnie w sezonie zimowym zastanawiamy się jak zużywać mniej gazu. To pytanie zadają sobie przede wszystkim osoby, które ogrzewają swoje domy i mieszkania gazem ziemnym. Problem dotyczy też osoby prowadzące działalność gospodarczą, a także duże firmy, gdzie cena gazu w istotny sposób wpływa na koszty produkcji.
Mniejsze zużycie gazu – jaka oszczędność?
Czy mniejsze zużycie gazu wpłynie proporcjonalnie na nasze oszczędności? Nie do końca. Rachunek za paliwo gazowe składa się z kilku pozycji, tą która w największym stopniu wpływa na finalny rachunek jest oczywiście ilość zużytego paliwa. Nie zmienia to jednak faktu, że na fakturze za gaz występują również pozycje, których wartość nie zależy od wielkości zużycia: tzw. opłaty stałe naliczane w zależności od:
- okresu rozliczeniowego
- grupy taryfowej w jakiej jesteśmy rozliczani za paliwo gazowe
- parametrów przyłącza gazowego (częściowo połączone z grupą taryfową)
Opłaty stałe w dużo większym wymiarze wpływają na wysokość rachunku dla gospodarstw domowych, ponieważ ilość m3 zużywanych w domach/mieszkaniach jest dużo niższa niż w zakładach przemysłowych czy nawet małych firmach. Zużycie gazu rośnie, a opłaty stałe pozostają na niezmiennym poziomie stąd ich udział w wielkości finalnych opłat jest mniejszy.
Co robić żeby zużycie gazu było niższe?
Przede wszystkim zacząć należy od tego, że nie ma możliwości żeby instalacja gazowa była nieszczelna i z tego powodu generowane były jakieś straty dla nas. Drugą istotną kwestią jest to, że żeby zużywać mniej gazu nie trzeba cały czas mieć włączonego pieca. Paliwo gazowe ma tą zaletę, że bardzo szybko osiągamy oczekiwany efekt i straty wynikające z rozpalenia się pieca są na tyle niewielkie, że nie musimy się o to martwić. Szczegółowe informacje jak zużywać mniej gazu zostały przedstawione z podziałem na porady kierowane dla odbiorców indywidualnych oraz dla firm, przeczytać można o tym tutaj:
Pamiętajcie o tym, że naszym największym sprzymierzeńcem jest pogoda i temperatura na zewnątrz: ciepła zima = niskie rachunki za gaz. Tego nie będziemy w stanie przeskoczyć. Istnieją jednak czynniki, których świadome użycie pozwoli na zmniejszenie kosztów i rachunków związanych ze zużywaniem gazu ziemnego tak żeby nawet bez zmiany ceny za metr sześcienny gazu ziemnego móc trochę podreperować domowy lub firmowy budżet.