Strona główna » Blog » Zmiana sprzedawcy gazu Porady » Ile zaoszczędzę zmieniając dostawcę gazu w domu?
Zmiana sprzedawcy gazu Porady

Ile zaoszczędzę zmieniając dostawcę gazu w domu?

ile zaoszczędzę
Zmieniając dostawcę gazu, warto dokładnie wiedzieć ile możemy zaoszczędzić zmieniając dostawcę gazu w domu czy bloku. Sprawdź faktyczne oszczędności

Kiedy zaczynamy zastanawiać się czy zmienić dostawcę gazu po obejrzeniu jakiejś reklamy lub po wizycie handlowca powstaje podstawowe pytanie: ile mogę zyskać? Czy prezentowane w reklamach obniżki ceny są faktyczne i czy włożony wysiłek zwróci się nam w krótkim czasie? Sprawdźmy ile możemy zaoszczędzić zmieniając dostawcę gazu w domu:

Mieszkanie w bloku – zmiana dostawcy gazu. Ile zaoszczędzimy?

Dla przykładu posłużymy się następującymi danymi:

  • powierzchnia mieszkania ok. 50m3
  • gaz ziemny wykorzystujemy do podgrzewania wody oraz do kuchenki gazowej
  • grupa taryfowa W-2.1
  • szacunkowe średnie miesięczne zużycie gazu wynosi 50m3

Dla w/w grupy taryfowej płacimy następujące opłaty na rachunku za paliwo gazowe:

  • opłata za paliwo gazowe 1,26 zł/m3
  • opłata abonamentowa 10 zł/mc
  • opłata sieciowa stała 15 zł/mc
  • opłata sieciowa zmienna 0,43 zł/m3

W takim razie w każdym miesiącu płacę średnio 109,5 zł za gaz. Mnożymy ilość zużytych m3 razy opłatę za paliwo gazowe plus opłatę sieciową zmienną i dodajemy do tego opłatę abonamentową i sieciową stałą. Mnożąc całość razy 12 wiemy, że w ciągu roku zapłacimy 1314 złotych.

Porównajmy w takim razie stawki „urzędowe” ze stawkami wolnorynkowymi. Zakładając takie same dane. Jedyną zmianą będzie cena paliwa gazowego. Załóżmy obniżkę o 8%

  • opłata za paliwo gazowe 1,159 zł/m3

Sprawdźmy w takim razie ile rocznie zaoszczędzimy na zmianie dostawcy gazu: miesięcznie płacić będziemy 104,45 zł, rocznie 1253,40 zł. W takim wypadku podpisanie umowy na zmianę dostawcy gazu pozytywnie w skali roku na nasz budżet wpłynie w ilości: 60,60 zł.

Czy to dużo czy mało – niech każdy z nas oceni sam. Jeden podpis = 60 zł oszczędności. Dalej otrzymujemy jedną fakturę. Wielkość oszczędności może być oczywiście różna w zależności od przedstawianej oferty handlowej danego sprzedawcy.

Domek jednorodzinny – ile zaoszczędzimy?

W przypadku domków jednorodzinnych oszczędności mogą być dużo większe. Po pierwsze dlatego, że mamy większą powierzchnię i przy założeniu ogrzewania jej gazem ziemnym możemy przedstawić następujący przykład odnoszący się do zużycia gazu na poziomie 4 500 m3 gazu na rok.

W takim wypadku roczne koszty zużywania paliwa gazowego wynoszą 7 905 zł

Przy założeniu ceny za paliwo gazowe na poziomie 1,159 zł/m3 (-8%) nasze koszty wynosić będą: 7 450,50 zł. Jest to o ponad 450 zł w ciągu roku mniej.

Opłaca się zmieniać dostawcę gazu w domu?

Jak pokazuje powyższy przykład wszystko zależy od indywidualnego podejścia każdego z nas, czy tego rzędu oszczędności będą nas mobilizować od zmiany. Zasada jest prosta, im więcej gazu zużywamy tym oszczędności są większe. Kwestia ceny jest oczywiście najważniejsza, ale pamiętać także należy o innych korzyściach, które mogą wynikać ze zmiany, czyli lepsza obsługa klienta, dostęp do programów lojalnościowych itp.

 

Zapisywanie
Ocena użytkowników 0 (0 oceny)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności