Strona główna » Blog » Zmiana sprzedawcy gazu Porady » Dlaczego firmy zmieniają dostawcę gazu?
Zmiana sprzedawcy gazu Porady

Dlaczego firmy zmieniają dostawcę gazu?

dlaczego firmy zmieniają dostawcę gazu
Ogrzewając biuro lub magazyn możemy zadać sobie pytanie: Dlaczego firmy zmieniają dostawcę gazu? Czy to się naprawdę opłaca, a oszczędności są duże?

Wolny rynek energii elektrycznej daje prawo każdemu przedsiębiorcy dokonać wyboru dostawcy gazu. Procedura ta jest w Polsce coraz bardziej popularna, ponieważ niesie za sobą kilka korzyści.

Zalety zmiany dostawcy gazu

  1. Przede wszystkim niższe rachunki za gaz. Zmieniając sprzedawcę gazu zmienia się stawka jaką płacimy za każdy m3 gazu. Dzięki temu możemy w realny sposób optymalizować koszty jakie niesie za sobą korzystanie z urządzeń spalających gaz czy też pomieszczeń ogrzewanych niebieskim paliwem.
  2. Jeden rachunek. Zmieniając dostawcę gazu dalej jesteśmy rozliczani w oparciu o identyczny rachunek. Zmieni się przede wszystkim logo firmy do której takie rachunki płacimy, stawka za m3 paliwa gazowego i czasami wysokość opłaty abonamentowej
  3. Łatwa procedura – podpisujemy nową umowę na określony czas oraz na danych warunkach + dajemy upoważnienie do nowego sprzedawcy, który w naszym imieniu załatwia wszystkie formalności

Ile tak naprawdę można zyskać zmieniając dostawcę gazu?

Zastanówmy się czy komunikat reklamowy mówiący o np. 10% obniżce ceny za paliwo gazowe okazuje się w praktyce 10% obniżką wysokości rachunku?

Niestety tak kolorowo nie jest. 99% komunikatów medialnych odnosi się tylko i wyłącznie do opłaty za paliwo gazowe, która faktycznie stanowi głównie o wysokości rachunku, ale nie przekłada się w 100% na jego wysokość. Dla przykładu:

Obecnie zużywamy miesięcznie 10 000 m3 gazu, z który płacimy 1,20 zł/m3, wszystkie inne opłaty pozostają bez zmian, czyli:

  • Opłata abonamentowa = 150zł/mc
  • Opłata sieciowa stała = 0,0666zł/m3/h (zależy od mocy umownej i ilości godzin w ciągu miesiąca)
  • Opłata sieciowa zmienna = 0,26 zł/m3
  • Opłata za odchylenie ciepła = 0 zł.

10% obniżka ceny za paliwo gazowe = 1,08zł/m3, podstawiamy w takim razie do wzoru

Zużycie paliwa*(cena za paliwo gazowe + opłata sieciowa zmienna)+opłata abonamentowa + (31dni*24godziny*65m3/godzinę*opłata sieciowa stała)

Rzeczywista oszczędność na całym rachunku za gaz:

Po podstawieniu do wzoru wiemy, że obecnie zapłacimy: 17 970,78 zł

Przy obniżce ceny tylko paliwa gazowego zapłacimy: 16 770,78 zł

Różnica wynosi dokładnie 1 200 zł co stanowi obniżkę 6,7 %

To i tak dużo, biorąc pod uwagę praktycznie zerowe nasze zaangażowanie. Warto jednak o tym pamiętać, żeby w odpowiedni sposób weryfikować komunikaty reklamowe i ich faktyczną opłacalność.

Zapisywanie
Ocena użytkowników 0 (0 oceny)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności