Wolny rynek energii elektrycznej daje prawo każdemu przedsiębiorcy dokonać wyboru dostawcy gazu. Procedura ta jest w Polsce coraz bardziej popularna, ponieważ niesie za sobą kilka korzyści.
Zalety zmiany dostawcy gazu
- Przede wszystkim niższe rachunki za gaz. Zmieniając sprzedawcę gazu zmienia się stawka jaką płacimy za każdy m3 gazu. Dzięki temu możemy w realny sposób optymalizować koszty jakie niesie za sobą korzystanie z urządzeń spalających gaz czy też pomieszczeń ogrzewanych niebieskim paliwem.
- Jeden rachunek. Zmieniając dostawcę gazu dalej jesteśmy rozliczani w oparciu o identyczny rachunek. Zmieni się przede wszystkim logo firmy do której takie rachunki płacimy, stawka za m3 paliwa gazowego i czasami wysokość opłaty abonamentowej
- Łatwa procedura – podpisujemy nową umowę na określony czas oraz na danych warunkach + dajemy upoważnienie do nowego sprzedawcy, który w naszym imieniu załatwia wszystkie formalności
Ile tak naprawdę można zyskać zmieniając dostawcę gazu?
Zastanówmy się czy komunikat reklamowy mówiący o np. 10% obniżce ceny za paliwo gazowe okazuje się w praktyce 10% obniżką wysokości rachunku?
Niestety tak kolorowo nie jest. 99% komunikatów medialnych odnosi się tylko i wyłącznie do opłaty za paliwo gazowe, która faktycznie stanowi głównie o wysokości rachunku, ale nie przekłada się w 100% na jego wysokość. Dla przykładu:
Obecnie zużywamy miesięcznie 10 000 m3 gazu, z który płacimy 1,20 zł/m3, wszystkie inne opłaty pozostają bez zmian, czyli:
- Opłata abonamentowa = 150zł/mc
- Opłata sieciowa stała = 0,0666zł/m3/h (zależy od mocy umownej i ilości godzin w ciągu miesiąca)
- Opłata sieciowa zmienna = 0,26 zł/m3
- Opłata za odchylenie ciepła = 0 zł.
10% obniżka ceny za paliwo gazowe = 1,08zł/m3, podstawiamy w takim razie do wzoru
Zużycie paliwa*(cena za paliwo gazowe + opłata sieciowa zmienna)+opłata abonamentowa + (31dni*24godziny*65m3/godzinę*opłata sieciowa stała)
Rzeczywista oszczędność na całym rachunku za gaz:
Po podstawieniu do wzoru wiemy, że obecnie zapłacimy: 17 970,78 zł
Przy obniżce ceny tylko paliwa gazowego zapłacimy: 16 770,78 zł
Różnica wynosi dokładnie 1 200 zł co stanowi obniżkę 6,7 %
To i tak dużo, biorąc pod uwagę praktycznie zerowe nasze zaangażowanie. Warto jednak o tym pamiętać, żeby w odpowiedni sposób weryfikować komunikaty reklamowe i ich faktyczną opłacalność.