Podmiotów posiadających koncesję na obrót paliwami gazowymi przybywa każdego roku. Szczególny wzrost zainteresowania tego typu usługami obserwuje się od niecałych dwóch lat, czyli od momentu, kiedy o liberalizacji rynku gazu zaczęto mówić w sposób bardziej powszechny. Wiąże się to także z faktem pozytywnych zmian zachodzących na rynku, dzięki którym możliwość sprzedaży gazu stała się ogólnodostępna dla różnych grup odbiorców.
Sprzedawcy gazu ziemnego w Polsce
Listę podmiotów mogących sprzedawać paliwo gazowe jest dostępna na naszej stronie, warto zobaczyć jak wielu sprzedawców gazu oferuje swoje usługi. W zależności od tego jakim segmentem klienta jesteśmy, czy:
- chcemy zmienić dostawcę gazu ziemnego w domu
- chcemy zmienić dostawcę gazu ziemnego w firmie
lub pisząc dostawcę gazu mamy na myśli zmianę podmioty, który fizycznie transportuje nam gaz w formie przydomowych butli lub przemysłowych cystern z gazem.
Na co zwrócić uwagę wybierając dostawcę gazu?
W wielu artykułach i wpisach nie brakuje porównań dotyczących rynku energii elektrycznej. Wiąże się to z faktem, że proces liberalizacji rynku energii elektrycznej następuje w Polsce w sposób bardziej dynamiczny. Warto tutaj zaznaczyć, że sam proces zmiany dostawcy gazu nie różni się praktycznie od tego jaki zachodzi w przypadku energii elektrycznej czy telefonii komórkowych. W każdym razie jeśli jakieś różnice są to przede wszystkim na plus. To znaczy, że np. zmieniając dostawcę gazu dalej będziemy rozliczać się na podstawie jednego rachunku. Nie będzie podziału na opłaty wynikające z transportem paliwa gazowego oraz jego sprzedażą. Na rachunku zmieni się cena za m3 (kWh) gazu oraz logo firmy od której ten gaz kupujemy.
Czym się różnią oferty różnych dostawców gazu?
Z punku widzenia klienta ważne jest uświadomienie sobie najbardziej istotnych informacji:
- po zmianie sprzedawcy gazu dalej rozliczamy się w oparciu o jeden rachunek
- zmianie ulec może cena paliwa gazowego oraz wysokość opłaty abonamentowej – reszta opłat pozostaje zawsze bez zmian
- jakość dostarczanego paliwa jest identyczna – o to dba podmiot zajmujący się przesyłem gazu, którego zmienić nie można
- proces zmiany sprzedawcy gazu jest bezpłatny
- uważać należy na różnego rodzaju niekorzystne zapisy w umowie, które wcześniej opisywaliśmy