Dziś kolejny wpis na temat gazu, ale tym razem na temat gazu troszkę innego. Gaz rozweselający, bo o nim mowa dla wielu z nas kojarzy się z obszarami amerykańskich filmów z lat 90. Z pewnością nie jeden z nas zastanawia się czym jest i jakie reakcje wywołuje. Czy jego stosowanie jest bezpieczne? O tym i o kilku innych aspektach gazu rozweselającego przeczytacie poniżej.
Naukowe spojrzenie na gaz rozweselający
Zacznijmy od tego jak literatura naukowa definiuje nam czym jest gaz rozweselający. Tlenek diazotu (podtlenek azotu N2o) to nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków azotu. W warunkach domowych (temperatura, ciśnienie) gaz jest bezbarwny, niepalny i ma lekko słodkawy smak. Więcej o tym w jaki sposób można wyprodukować gaz rozweselający można przeczytać na stronie Wikipedii.
Rys historyczny gazu rozweselającego
Swoje początki tlenek diazotu ma już w XVII wieku, kiedy to Joseph Priestley w 1772 roku odkrył ten właśnie związek chemiczny. Po ok. 20 latach Humpry Davy przeprowadził eksperymenty, które miały na celu sprawdzenie jak gaz rozweselający działa na organizm człowieka. Jak się okazało po jego zażyciu gaz tak naprawdę zaczął uśmierzać ból, a osoba będąca pod jego wpływem nie do końca była świadoma tego co się dzieje.
Możemy w takim razie w sposób jak najbardziej transparentny napisać, że główny zastosowaniem potocznie nazwanego gazu rozweselającego jest uśmierzenie bólu. Z biegiem czasu gaz zaczął być stosowany w bardzo szerokim zakresie w medycynie przy zabiegach dentystycznych lub np. podczas porodu.
Gdzie można kupić gaz rozweselający?
Tak jak napisaliśmy powyżej, bardzo duże zastosowanie podtlenek azotu ma przy zabiegach medycznych jako znieczulenie, ale jako składnik jest także wykorzystywany np. przy produkcji bitej śmietany dostępnej w postaci sprayu. Sam efekt działania gazu rozweselającego należy identyfikować jako lekkie otumanienie 😉 W literaturze nie ma informacji na temat zagrożenia życia płynącego z faktu jego zastosowania, jednak tak jak ze wszystkimi środkami trzeba brać pod uwagę umiar w jego zażywaniu. W Polsce gaz rozweselający można kupić w różnych sklepach internetowych, a także na Allegro. Kosz zestawu „nabojów” z gazem rozweselającym to ok. 80 zł.
Poniżej załączamy krótki filmik jak gaz rozweselający wpływa na ludzi 😉