Strona główna » Blog » dystrybucja paliw gazowych » Gaz propan butan LPG
dystrybucja paliw gazowych

Gaz propan butan LPG

gaz lpg lng
Różne rodzaje gazu są dostępne na rynku. Który gaz najlepiej nadaje się do ogrzewania? Czym jest gaz propan butan (LPG). Poznaj cenę i właściowści

Gaz propan butan czyli innymi słowy LNG z angielskiego liqueid natural gaz. To gaz ziemny w postaci ciekłej. Jego temperatura wynosi poniżej minus 162 stopni Celsjusza. Płynna postać gazu redukuje objętość gazu ponad 600 krotnie. Dzięki temu gaz ziemny można w bardzo wydajny sposób transportować na duże odległości.

Gaz propan butan – właściwości

Tak jak wspomniane zostało wyżej, gaz LNG, powstaje s ropy naftowej. W skład gazu propan butan wchodzi:

  • C<0,1 %
  • C<4,0 %
  • propan: 18<C< 55 %
  • butan:C< 45 %
  • C< 1,0 %

Większość z nas kojarzy gaz propan butan jako skuteczny sposób podreperowania domowych budżetów wynikających z kosztów jazdy samochodem. Ze względu na swoje właściwości jest także wykorzystywany do celów grzewczych. Wielu z nas widziało z pewnością białe duże bule z gazem umieszczone przy niektórych halach. W nich właśnie trzymany jest gaz, który wykorzystuje się do spalania i ogrzewania pomieszczeń. Zaletą tego typu rozwiązania jest tak jak wspomnieliśmy bardzo korzystny wynik związany z objętością gazu.

Gaz propan butan służy także do napędzania silników np. wózków widłowych.

Gaz LNG w Polsce

Poza zastosowaniem gazu propan butan w nazwijmy to codziennym życiu każdego z nas, być może okaże się, że w przyszłości będzie on miał dużo większe znaczenie dla całego naszego kraju. Chęć dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego do Polski – uwolnienie się od monopolu Rosji wpłynęło z pewnością na budowę terminalu LNG w Świnoujściu. To właśnie tam gaz w postaci płynnej ma trafiać do Polski i być alternatywą dla Rosyjskich dostaw gazu ziemnego do Polski. Więcej na temat terminala w Świnoujściu możecie przeczytać wchodząc na stronę Polskie LNG

gaz propan butan

Gaz propan butan cena

Cena gazu propan butan zależy od kilu czynników, ale do najważniejszego z nich należy zaliczyć przede wszystkim ilość jaką chcemy zakupić. Przeliczając cenę na jednostkowy kg spalanego gazu uzyskamy zupełnie inne wartości dla turystycznej butli gazowej jak i dla zbiornika gazu LNG, który ogrzewa dużą firmę.

 

Zapisywanie
Ocena użytkowników 0 (0 oceny)