Gaz propan butan czyli innymi słowy LNG z angielskiego liqueid natural gaz. To gaz ziemny w postaci ciekłej. Jego temperatura wynosi poniżej minus 162 stopni Celsjusza. Płynna postać gazu redukuje objętość gazu ponad 600 krotnie. Dzięki temu gaz ziemny można w bardzo wydajny sposób transportować na duże odległości.
Gaz propan butan – właściwości
Tak jak wspomniane zostało wyżej, gaz LNG, powstaje s ropy naftowej. W skład gazu propan butan wchodzi:
- C1 <0,1 %
- C2 <4,0 %
- propan: 18<C3 < 55 %
- butan:C4 < 45 %
- C5 < 1,0 %
Większość z nas kojarzy gaz propan butan jako skuteczny sposób podreperowania domowych budżetów wynikających z kosztów jazdy samochodem. Ze względu na swoje właściwości jest także wykorzystywany do celów grzewczych. Wielu z nas widziało z pewnością białe duże bule z gazem umieszczone przy niektórych halach. W nich właśnie trzymany jest gaz, który wykorzystuje się do spalania i ogrzewania pomieszczeń. Zaletą tego typu rozwiązania jest tak jak wspomnieliśmy bardzo korzystny wynik związany z objętością gazu.
Gaz propan butan służy także do napędzania silników np. wózków widłowych.
Gaz LNG w Polsce
Poza zastosowaniem gazu propan butan w nazwijmy to codziennym życiu każdego z nas, być może okaże się, że w przyszłości będzie on miał dużo większe znaczenie dla całego naszego kraju. Chęć dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego do Polski – uwolnienie się od monopolu Rosji wpłynęło z pewnością na budowę terminalu LNG w Świnoujściu. To właśnie tam gaz w postaci płynnej ma trafiać do Polski i być alternatywą dla Rosyjskich dostaw gazu ziemnego do Polski. Więcej na temat terminala w Świnoujściu możecie przeczytać wchodząc na stronę Polskie LNG
Gaz propan butan cena
Cena gazu propan butan zależy od kilu czynników, ale do najważniejszego z nich należy zaliczyć przede wszystkim ilość jaką chcemy zakupić. Przeliczając cenę na jednostkowy kg spalanego gazu uzyskamy zupełnie inne wartości dla turystycznej butli gazowej jak i dla zbiornika gazu LNG, który ogrzewa dużą firmę.