Osoby, które noszą się z zamiarem zmiany sprzedawcy gazu ziemnego z pewnością spotkały się z terminem: dystrybucja gazu ziemnego. Czym jest dystrybucja i co o niej powinniśmy wiedzieć?
Dystrybucja gazu ziemnego – monopol naturalny
Podmiot (firma) zajmująca się na danym obszarze kraju dystrybucją gazu ziemnego odpowiada przede wszystkim za:
- ciągłość dostaw gazu do naszego domu/firmy
- jakość przesyłanego paliwa
- odczyt liczników gazu
- kontrolę jakości instalacji gazowej
To co najbardziej istotne to fakt, że dystrybutora gazu ziemnego NIE MOŻEMY ZMIENIĆ. Najprościej definiując jego rolę: jest to podmiot, który jest właścicielem sieci dystrybuującej gaz ziemny od głównych rurociągów przesyłowych do klienta finalnego. Odpowiada za wyżej wymienione aspekty.
Monopol naturalny jest to „zjawisko” polegające na braku podstaw ekonomicznych, praktycznych i funkcjonalnych do tworzenia na danym obszarze działalności zajmującej się tym samym czym zajmuje się firma już działające na danym terenie. W prosty sposób można sobie wyobrazić bezsensowność budowania w jednych obszarze kilku nitek rurociągu czy też sieci energetycznych.
Dystrybucja gazu ziemnego a zmiana sprzedawcy gazu
Tak jak napisaliśmy wyżej, dystrybutora gazu ziemnego zmienić nie możemy. W związku z powyższy w jaki sposób zachodzi zmiana sprzedawcy gazu? Firma, która chce sprzedawać gaz na terenie działalności danego dystrybutora musi mieć podpisaną z nim umowę tzw. Generalną Umowę Dystrybucyjną, na podstawie której firma sprzedająca może gaz ziemny sprzedawać w danej sieci dystrybucyjnej. Stawki za dystrybucję gazu ziemnego przy wyborze dowolnego sprzedawcy ZAWSZE ZOSTAJĄ NA TYM SAMYM POZIOMIE.