Sezon grzewczy w pełni, a co za tym idzie wydatki na ogrzewanie coraz wyższe. Osoby ogrzewające swój dom czy biura z wykorzystaniem gazu ziemnego z pewnością łapią się za głowę, kiedy przychodzi rachunek z gazowni. Czy cena gazu ziemnego do ogrzewania może być niższa? W jaki sposób różnicowane są ceny dla gospodarstw domowych i firm?
Cena gazu ziemnego do ogrzewania zależy od taryfy
Koszty dystrybucji gazu ziemnego są różne w zależności od grupy taryfowej w jakiej się rozliczamy. Im grupa taryfowa wyższa tym opłaty za dystrybucję wzrastają. Dzieje się tak ponieważ wyższa grupa taryfowa oznaczy wyższe zużycie gazu, więc większą gotowość ze strony firmy zajmującej się dystrybucją gazu ziemnego aby sprostać wymaganiom technicznym. Wybór grupy taryfowej jest także uwarunkowany ilością zużywanego gazu ziemnego w ciągu roku. Jeśli przekroczymy zdefiniowane przed dystrybutora granice, automatycznie wskoczymy, na wyższą grupę taryfową.
Wpływ mamy jedynie do do formy i częstotliwości odczytów licznika gazu ziemnego. Możemy wybrać opcję miesięczną, dwumiesięczną, półroczną lub roczną. Im odczytów wykonywanych przez pracownika w ciągu roku będzie mniej tym oczywiście składniki stałe na rachunku za gaz ziemny będą niższe.
Pamiętajmy oczywiście, że wyższa grupa taryfowa nie spowoduje wzrostu cen gazu ziemnego do ogrzewania o 50% i będziemy płacić tyle za gaz co Niemcy. Zmiany są raczej kosmetyczne, a o cenie decydują w większym stopniu inne czynniki?
Cena gazu ziemnego do ogrzewania może być niższa
Dużo w tej kwestii zależy od nas. Tak jak napisaliśmy wyżej, sama grupa taryfowa w marginalny sposób wpływa na wysokość opłat za ogrzewanie. Zdecydowanie w większym stopniu obniżyć koszty ogrzewania możemy zmieniając sprzedawcę gazu ziemnego. Zakładając, że w sezonie grzewczym płacimy rachunki na poziomie 500 zł, zmieniając sprzedawcę gazu ziemnego możemy zaoszczędzić nawet do 15% na zakupie każdej kWh gazu ziemnego!!!
Cena gazu ziemnego w najbliższych latach będzie wzrastać. Warto już dzisiaj wybrać ofertę np. z gwarancją ceny na 24 lub 26 miesięcy. Dzięki temu nie będziemy musieli myśleć, że w przyszłości, za rok lub dwa cena gazu osiągnie dla nas bardzo wysoki poziom.