Strona główna » Blog » rynek gazu aktualności » Pompy ciepła a ogrzewanie gazowe
rynek gazu aktualności

Pompy ciepła a ogrzewanie gazowe

Pompy ciepła a ogrzewanie gazowe
Osoby, które w najbliższym czasie mają zamiar budować swój nowy dom po wyborze projektu domu lub w jego trakcie muszą odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące rodzaju ogrzewania jakie będzie wykorzystywane przez nich w nowym domu. Opcji jest jak wiadomo dużo. My dzisiaj skupimy się na analizie dwóch typów ogrzewania i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie

Osoby, które w najbliższym czasie mają zamiar budować swój nowy dom po wyborze projektu domu lub w jego trakcie muszą odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące rodzaju ogrzewania jakie będzie wykorzystywane przez nich w nowym domu. Opcji jest jak wiadomo dużo. My dzisiaj skupimy się na analizie dwóch typów ogrzewania i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, który rodzaj ogrzewania jest bardziej ekonomicznie obecnie i w przyszłości opłacalny, czyli pompy ciepła a ogrzewanie gazowe part1! Analizę przeprowadzimy dla domu o powierzchni ok 180 m2.

 

Pompa ciepła koszty instalacji i eksploatacji

Zacznijmy od instalacji pompy ciepła. Główne koszty instalacji stanowi gruntowy wymiennik ciepła, który montowany jest przy domu i może być układany w sposób pionowy lub poziomy. Kolejny element to zbiornik ciepła oraz sama pompa ciepła wraz z całym układem sterującym. Ceny poszczególnych elementów kształtują się w następujący sposób:

  • Sonda pionowa – koszt wiercenia jednego metra to ok. 70 zł dla 210 m odwiertu kosz to ok. 15 tys. zł
  • Pompa ciepła – moc ok. 10 kW – ceny zaczynają się od 20 tys. zł
  • Zbiornik na wodę + pozostałe elementy instalacji ok. 7 tys. zł

Idealnym rozprowadzeniem ciepła wytwarzanego przez pompę ciepła jest ogrzewanie podłogowe. Tak czy inaczej koszt samej instalacji pompy ciepła to ok. 50 tys. zł

Ogrzewanie gazowe koszt instalacji i eksploatacji

W przypadku instalacji gazowej koszty jakie musimy ponieść sprowadzają się do zakupu/opłacenia dwóch elementów tj. zakupu samego pieca gazowego wraz z jego podłączeniem, a także wykonanie przyłącza gazowego umożliwiającego dostarczanie gazu ziemnego do posesji.

  • Koszt pieca gazowego wraz z instalacją to ok. 20 tys. zł
  • Koszt przyłącza gazowego + robocizna oraz rysunki to ok. 5 tys. zł

W przypadku ogrzewania gazowego w zależności od naszego uznania możemy wykorzystać ogrzewanie podłogowe lub tradycyjne grzejniki.

Pompy ciepła a ogrzewanie gazowe

W łatwy sposób przy powyższej analizie można stwierdzić, że 2 razy bardziej opłaca się instalować ogrzewanie gazowe niż pompę ciepła. Sprawa nabiera zupełnie innego wymiaru, kiedy do tych kalkulacji dołożymy koszty eksploatacji roczne.

W przypadku gazu ziemnego roczny koszt ogrzewania domu wynosi Ok 2 tys. zł

Pompa ciepła będzie nas kosztować rocznie Ok 5 tys. zł

Rocznie w takim układzie „zarabiamy” na pompie ciepła ok. 3 tys. zł co już w perspektywie ok. 8 lat daje przewagę pompie ciepła.

Instalacja pompy ciepła i pieca gazowego

Warto pamiętać o tym, że decydując się na instalacje pompy ciepła nie będziemy w stanie osiągnąć bardzo wysokich temperatur wody. Niestety, ale w czasie ostrej zimy będzie konieczność dogrzewania pomieszczeń. Najlepiej w takich wypadkach sprawdzają się dwa rozwiązania:

  1. Posiadanie kominka
  2. Podłączanie w wymienniku ciepła grzałki elektrycznej, która podniesie temperaturę wody do odpowiedniego poziomu

Zarówno w jednym jak i drugim przypadku koszty eksploatacji pompy ciepła są zdecydowanie wyższe i czas zwrotu z inwestycji się wydłuża

Zapisywanie
Ocena użytkowników 0 (0 oceny)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności