Dostawcy gazu, a właściwie poprawnie byłoby napisać sprzedawcy gazu ziemnego, to podmioty posiadające koncesję na obrót paliwem gazowym, które mają możliwość sprzedaży gazu do klienta finalnego. Oznacza to, że są jedną z trzech części zasady TPA czyli dostępu stron trzecich do wolnego rynku gazu w Polsce. Stronami w tej zasadzi są:
- odbiorcy paliwa gazowego (My)
- sprzedawcy paliwa gazowego (podmiot, którego możemy zmienić)
- operator (dystrybutor, właściciel sieci przesyłowych i dystrybucyjnych) podmiot odpowiedzialny za dostarczenie paliwa gazowego, którego zmienić nie możemy
Alternatywni dostawcy gazu – co się zmieni?
Wybierając ofertę zmiany sprzedawcy gazu porównać należy ceny, które są pobierane przez sprzedawcę gazu, a nie przez dystrybutora, ponieważ one pozostają na stałym poziomie. Do opłat, które ulegną zmianie zaliczamy:
- opłata za paliwo gazowe (zł/m3)
- opłatę abonamentową (zł/mc)
W celu łatwiejszego wyboru ofert z pomocą mogą nam posłużyć porównywarki cen gazu – które w poprzednim wpisie rekomendowaliśmy jako strony, które w wyborze tańszego dostawcy gazu mogą pomóc
Porównanie cen gazu – stawka za metr sześcienny najbardziej istotna
Sprzedawcy gazu często stosują sztuczki związane z manipulacjami pomiędzy obniżaniem ceny za opłatę abonamentową oraz paliwo gazowe. Pamiętaj, że najważniejsze jest żeby zwrócić uwagę na cenę za każdy m3 gazu, bo to ona w największym stopniu decyduje o atrakcyjności oferty. Cena za opłatę abonamentową jest ważna, ale nie aż tak bardzo wpływa na finalną wielkość rachunku za gaz.