Zasoby gazu w Polsce to obszar, który przy okazji „rewolucji łupkowej” był bardzo często poruszany. Niestety ze względu na indywidualne interesy wielu osób czy grup polityczno/biznesowych przedstawiane dane było mocno „naciągane” we wszystkie możliwe strony. Fakty jakie będziemy chcieli poniżej zaprezentować mają na celu poznanie faktycznego potencjału gazu ziemnego w Polsce jaki występuje, ponieważ fakt, że on jest nie ulega żadnej wątpliwości.
Największe zasoby gazu w Polsce – lokalizacja
Wszystkie strony wypowiadające się na temat zasobów gazu ziemnego w Polsce są na szczęście zgodne co do jednego – miejsca ich występowania. Pokrywa się ono z już istniejącymi odwiertami, z których to odwiertów wydobywany gaz ziemny służy do zasilania lokalnych sieci dystrybucyjnych.
Obszary, w których znajdują się potencjalne zasoby gazu ziemnego lub prowadzone jest obecnie wydobycie:
- Północno-zachodnie wybrzeże Bałtyku (ok. 4% obecnego wydobycia gazu ziemnego w Polsce)
- Wschodnia część woj. Lubuskiego, oraz południowo-zachodnia woj. Wielkopolskiego (ok. 70% obecnego wydobycia gazu w Polsce)
- Południowa część województwa Podkarpackiego oraz wschodnia woj. Małopolskiego (ok. 26% obecnego wydobycia gazu ziemnego w Polsce)
Możemy to sobie najłatwiej wyobrazić patrząc na mapę Polski i dzieląc ją na 2 części po skosie od Szczecina do Rzeszowa. To co znajduje się po prawej stronie do góry to obszary, na których nie stwierdzono złóż gazu ziemnego w Polsce. Natomiast druga „część Polski” to obszar gdzie takie zasoby gazu w Polsce występują (chodź nie jest to oczywiście cały podzielony obszar)
Zasoby gazu w Polsce – ilości
Teraz poruszymy obszar, który budzi wiele kontrowersji. Ile tak naprawdę gazu ziemnego kryje się pod powierzchnią zajmowaną przez nasz kraj? Jak się wszyscy domyślamy – wszystkie szacunkowe dane – także te przytoczone przez nas za chwilę poniżej niosą za sobą jakiś margines błędu. To co naszym zdaniem jest najważniejsze to korzystanie z opracowań i badań przygotowanych przez:
- Niezależne ośrodki naukowe
- Instytucje, które prowadziły fizyczne odwierty w miejscach, gdzie obecnie wydobywany jest gaz ziemny – to na ich podstawie przecież podjęta została (słuszna zresztą) decyzja o komercyjnym wydobyciu złóż na wskazanych obszarach
- Nie uciekać w skrajności i bazować przede wszystkim na informacjach jakie można otrzymać z jednostek, które obecnie zajmują się eksploatacja złóż gazu ziemnego w Polsce
Dane, które przestawia Państwowy Instytut Geologiczny mówią, że w Polsce zasoby gazu ziemnego wynoszą 150 mld m3. Obecnie wydobywanych jest nieco ponad 5 mld. m3. W takim wypadku obecne złoża gazu ziemnego pozwolą nam, przy założeniu stałej ilości eksploatowanego gazu ziemnego na jego wydobycie przez ok. 30 lat!