Skroplony gaz ziemny LNG z ang. Liqueefied Natural Gas to nic innego jak gaz ziemny w postaci ciekłej (płynnej) sprowadzony do bardzo niskiej temperatury (poniżej 1600C). Dzięki możliwości skraplania gazu ziemnego jego objętość zmniejsza się aż o ponad 600 (!) razy. Powoduje to możliwość jego uzasadnionego ekonomicznie transportu na bardzo duże odległości z wykorzystaniem statków.
Skroplony gaz ziemny – wykorzystanie
Gaz ziemny skroplony jest wykorzystywany przede wszystkim do transportu i sprzedaży gazu ziemnego na duże odległości. Po dostarczeniu gazu z punktu A gdzie zostaje on skroplony do punktu B (np. gazoportu w Świnoujściu) może on ponownie zostać przywrócony do postaci gazu ziemnego (tzw. regazyfikacja) i wprowadzony do sieci przesyłowej lub dystrybucyjnej.
Innymi możliwościami wykorzystania gazu LNG to:
- przemysł motoryzacyjny. W Polsce w Olsztynie jeżdżą pierwsze w Europie autobusy zasilane gazem LNG wyprodukowane również przez Polską firmę Solbus. Na świecie coraz popularniejsze stają się samochody ciężarowe marki Iveco Strails zasilane również LNG. Największą przeszkodą w popularyzacji tego typu zasilania silników jest brak rozwiniętej infrastruktury umożliwiającej tankowanie tego paliwa
- przemysł produkcyjny. Wykorzystanie do celów grzewczych, produkcji pary technologicznej, suszarni czy do wypalania.
Gaz ziemny skroplony i jego dystrybucja
Dystrybucja gazu płynnego jest oparta tak naprawdę o transport morski, drogowy lub kolejowy.
W przypadku transportu morskiego mamy do czynienia z dużymi transakcjami odbywającymi się pomiędzy Państwami
Transport kolejowy wykorzystywany jest w różnym stopniu do dystrybucji LNG na dużą skalę. Natomiast transport drogowy to już dostarczanie gazu płynnego do finalnych odbiorców, którzy wykorzystują go do celów wymienionych we wcześniejszym akapicie.
Skroplony gaz ziemny a cena gazu
Budowa Gazoportu w Świnoujściu w kontekście cen gazu na wolnym rynku energii w Polsce może się okazać kluczowa. Dzięki ogromnej jak na jeden gazoport wydajności, gazoport w znacznym stopniu wpłynie na dywersyfikację dostaw gazu do naszego kraju i da nam zdecydowanie lepszą pozycję negocjacyjną z Rosją. Na budowie tak wielkiej inwestycji miejmy nadzieję, że skorzystamy wszyscy w sposób bezpośredni, dzięki obniżce cen gazu dla domów i firm.