Strona główna » Blog » dystrybucja paliw gazowych » Sieć dystrybucji gazu w Polsce
dystrybucja paliw gazowych

Sieć dystrybucji gazu w Polsce

siec dystrybucji gazu w polsce
Sieć dystrybucji gazu ziemnego w Polsce można porównać do sieci dróg krajowych i autostrad. W tym porównaniu autostradami i drogami ekspresowymi są sieci przesyłowe, a drogami krajowymi sieci dystrybucyjne

Sieć dystrybucji gazu ziemnego w Polsce można porównać do sieci dróg krajowych i autostrad. W tym porównaniu autostradami i drogami ekspresowymi są sieci przesyłowe, a drogami krajowymi sieci dystrybucyjne. Dzisiaj skupimy się na sieci dystrybucyjnej

Sieć dystrybucji gazu w Polsce w liczbach

Opiekę nad siecią dystrybucyjną pełni Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o., która jest krajowym operatorem systemu dystrybucyjnego. Celem i głównym zadaniem spółki jest dbanie o niezawodny, ciągły, jakościowy oraz bezpieczny transport gazu ziemnego. Do celów równorzędnych zaliczyć należy także rozbudowę sieci. Skoro o rozbudowie mowa, w Polsce obecnie posiadamy następujące długości sieci:

  • Sieć Dystrybucyjna Gazu ziemnego: pond 174 000 km
  • Sieć Przesyłowa Gazu ziemnego: ponad 10 000 km
  • Sieć tranzytowa gazociągów: ponad 660 km
  • Lokalni dystrybutorzy gazu ziemnego (np. Duon) posiadają ponad 660 km gazociągów

Dodajmy także, że odbiorcy końcowi są podłączani do sieci dystrybucyjnej. Sieć przesyłowa służy tylko i wyłącznie do transportu dużych ilości gazu wewnątrz kraju.

Krajowy System Dystrybucji Gazu dzieli się na rejony dystrybucji gazu. Największy udział kilometrowy w całym zestawieniu ma rejon z oddziałami centralnymi w:

  1. Tarnowie ok 66 000 km
  2. Zabrzu ok 28 500 km
  3. Warszawie ok 28 000 km

Z jednej strony istotnym czynnikiem pozwalającym określić potencjał poszczególnego oddziału jest ilość kilometrów sieci dystrybucyjnej. Z drugiej jednak, nie mniej istotnym jest ilość punktów poboru gazu ziemnego. Tutaj prym wiedzie oddział w stolicy – Warszawie (ponad 1,5 mln odbiorców gazu), później jest odział tarnowski z liczbą niecałe 1,5 mln. Trzecie miejsce w zestawieniu przypadło oddziałowi w Zabrzu – lekko ponad 1,3 mln klientów.

Wszystkich odbiorców gazu ziemnego przyłączonych do sieci dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa jest prawie 7 milionów

Odbiorcy gazu w Polsce

Odbiorców gazu ziemnego w Polsce można podzielić ze względu na różne kryteria, takie jak:

  • czy odbiorca jest klientem indywidualnym czy nie
  • w zależności od grupy taryfowej w jakiej się rozlicza

Z punktu widzenia dystrybutora gazu najbardziej istotnym kryterium jest moc przyłącza gazowego. Pod tym względem w Polsce sytuacja wygląda w następujący sposób. Wśród prawie 7 milionów odbiorców mamy:

  • lekko ponad 30 tys. odbiorców, których moc przyłącza jest wyższa niż 110 kWh/h
  • ok. 150 odbiorców z przyłączem wysokiego ciśnienia
  • Cała reszta odbiorców gazu ziemnego w Polsce wykorzystuje przyłącza poniżej 110 kWh/h

Mamy nadzieję, że tym artykułem przybliżyliśmy naszym użytkownikom potencjał Polskiej Spółki Gazownictwa. Dane przedstawione w powyższym wpisie znajdują się na stronie PSG.

Zapisywanie
Ocena użytkowników 0 (0 oceny)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności