Strona główna » Blog » Porównanie dostawców gazu ziemnego » Jak porównać ceny gazu ziemnego dla firmy?
Porównanie dostawców gazu ziemnego

Jak porównać ceny gazu ziemnego dla firmy?

jaką firmę wybrać do sprzedaży gazu
Chcą płacić niższe rachunki za gaz możemy zadać sobie pytanie: jak porównać ceny gazu dla firmy? Dowiedz się na co zwrócić uwagę i nie przepłacaj za gaz!

Nawet małe zakłady przemysłowe wykorzystujące gaz ziemny do ogrzewania chciałyby płacić mniej za gaz. Żeby to zrobić najważniejsze jest wiedzieć jak porównać ceny gazu ziemnego w taki sposób żeby wybrać lepszą ofertę od obecnej i móc płacić niższe rachunki za gaz.

Porównanie cen gazu – od czego zacząć

Przede wszystkim należy widzieć co tak naprawdę decyduje o różnicy wynikającej ze zmiany sprzedawcy gazu. Otóż zmieniając sprzedawcę gazu w firmie zmianie ulegnie przede wszystkim wysokość następujących opłat wynikających z zakupu gazu i obsługi klienta:

  • opłata za paliwo gazowe
  • opłata abonamentowa

Pozostałe opłaty są pobierane przez dystrybucję gazu odpowiedzialną za przesył i dostarczenie paliwa gazowego do naszego przyłącza i ich wartość nie jest zależna od tego, z którym podmiotem podpiszemy umowę na zakup paliwa gazowego. Opłaty te to:

  • opłata sieciowa zmienna
  • opłata sieciowa stała
  • opłata za odchylenie od ciepła spalania

Przykład – jak porównać ceny gazu ziemnego dla firmy

Przedstawimy teraz w jaki sposób sami możemy ocenić czy oferta sprzedawcy gazu jest bardziej atrakcyjna od tej, którą obecnie mamy. Skupimy się tylko i wyłącznie na opłatach pobieranych przez sprzedawcę gazu, zakładając że opłaty przesyłowe pozostają na stałym poziomie i wynoszą 5 tys. zł.

Zużycie paliwa gazowego w ciągu miesiąca wynosi 5500 m3, opłata abonamentowa bez zmian – 150 zł, nowy dostawca gazu w swojej ofercie informuje, że obniża cenę m3 o 15%. U obecnego sprzedawcy płacimy 1,30 zł/m3 gazu

1. Mnożymy ilość zużytego gazu razy stawkę jednostkową u obecnego sprzedawcy, następnie dodajemy wysokość opłat stałych:

cena jednostkowa za paliwo gazowe * ilość zużytego gazu + opłata abonamentowa + opłaty stałe za dystrybucję

1,30 zł * 5500 m3 + 150 zł +5000 zł. = 12 300 zł <– tyle płacimy obecnie

1,30*0,85*5500 m3 + 150 zł +5000 zł. = 11 227,50 zł <– tyle zapłacimy u nowego dostawcy

Ile w końcu zaoszczędzimy zmieniając dostawcę gazu?

Jak widać na powyższej kalkulacji w ofercie zapłacimy o 1 072,50 zł mniej ale czy to jest faktycznie 15% mniej tak jak to miało mieć miejsce? Pamiętać należy, że obniżki procentowe podawane przez dostawców prądu są podawana w odniesieniu do stawek jakie płacimy za zakup gazu, a nie za jego dystrybucję dlatego faktycznie dzieląc wyliczone dwie ceny przez siebie widzimy, że zapłacimy tak naprawdę 0 prawie 9% mniej co daje nam jeden rachunek w roku za darmo!

 

Zapisywanie
Ocena użytkowników 0 (0 oceny)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności