Strona główna » Blog » Zmiana sprzedawcy gazu Porady » Gaz płynny skład
Ogólne informacje na temat czym tak naprawdę jest gaz płynny możecie już na naszych stronach przeczytać. Dzisiaj przedstawimy Wam kilka ciekawych informacji związanych z gazem. Gaz płynny skład fizyczno - chemiczny to bardzo ciekawe zagadnienie!

Ogólne informacje na temat czym tak naprawdę jest gaz płynny możecie już na naszych stronach przeczytać. Dzisiaj przedstawimy Wam kilka ciekawych informacji związanych z gazem. Gaz płynny skład fizyczno – chemiczny to bardzo ciekawe zagadnienie!

Gaz płynny skład

Dla przypomnienia napiszemy, że gaz płynny (inaczej zwany mieszaniną propanu i butanu) to mieszanina tzw. wyższych węglowodorów. Sama nazwa gazu płynnego jest związana z jego właściwościami, które powodują, że pod wpływem odpowiedniego ciśnienia mieszanina gazu zamknięta np. w butlach przyjmuje postać płynną. Dzięki czemu w sposób wydajny i ekonomicznie uzasadniony gaz płynny może być transportowany na duże odległości.

Gaz płynny skład chemiczny

Zacznijmy od dwóch głównych składników, z których to połączonych wyrazów powstaje nam nazwa często stosowana zamiennie do określania gazu płynnego:

  • Propan (C3H8)
  • Butan (C4H10)

Składniki te należą do grupy węglowodorów nasyconych. Zbudowane z atomów węgla oraz wodoru.

Do składu chemicznego gazu płynnego należą także w znacznie mniejszej ilości węglowodory nienasycone, które tworzą tzw. szeregi alkenów (wzór ogólny CnH2n)

Normalizacja gazu a skład gazu płynnego

Gaz płynny tak samo jak inne obszary techniczne podlegają zganieniom normalizacji. Sam temat związany z normalizacją obszarów w jakich brany pod uwagę jest gaz płynny jest bardzo szeroka. Jednym z głównych czynników decydujących o klasyfikacji gazu płynnego w takich normach jest jego skład: Poniżej przykłady norm opisujących zagadnienia z zakresu gazu płynnego:

  • ISO/TC58 Gas cylinder
    • PN-EN ISO 11114-1:2001 Butle do gazów Cz. 1
    • PN-EN ISO 11114-2:2002 Butle do gazów Cz. 2
    • PN-EN ISO 11114-3:2011 Butle do gazów Cz. 3
    • PN-EN ISO 11114-4:2005 Butle do gazów Cz. 4
  • CEN/TC181 Dedicated liquefied petroleum gas appliances
  • CEN/TC286 Liquefied petroleum gas equipment and accessories

Możemy jako ciekawostkę napisać, że gaz płynny skład według Polskiej Normy PN-C-96008 dzieli nam mieszaniny gazu płynnego na 3 typy wykorzystywane w dystrybucji:

  1. Butan techniczny (mieszanina A)
  2. Propan – butan (mieszanina B)
  3. Propan techniczny (mieszanina C)

Ciekawostką jaką zakończmy dzisiejszy wpis jest to, że według Polskiej normy wymienione powyżej mieszaniny nie powinny w swoim składzie zawierać m.in. siarkowodoru, wody czy też amoniaku!

Zapisywanie
Ocena użytkowników 0 (0 oceny)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności