Szczególnie w okresie zimowym (a konkretniej w chłodniejszej części roku) wielu z nas zastanawia się ile przyjdzie im zapłacić za ogrzewanie domu w tym roku. Czynnikiem, na który nie mamy wpływu jest temperatura na zewnątrz, bo jeśli zima jest łagodna to nie odczujemy kosztów w wyraźny sposób. Nie zmienia to jednak faktu, że naszym punktem odniesienia nie mogą być różne zimy, bo zdarzają się te chłodniejsze i cieplejsze, ale odniesieniem powinna być różnica pomiędzy kosztami ogrzewania w tym samym roku przy wykorzystaniu różnych paliw. Dzisiaj zastanowimy się nad kwestią związaną z ogrzewaniem domu gazem. Szczególnie osoby budujące swoje nowe mieszkanie zadają sobie pytanie wybrać gaz płynny czy ziemny? Dzisiaj sprawdzimy, kiedy warto skorzystać z gazu płynnego, a kiedy z gazu ziemnego.
Gaz ziemny
Gaz ziemny to paliwo, które jest dostępne w sieci dystrybucyjnej. Chcąc z niego skorzystać spełniony musi być jeden warunek, który tak naprawdę jest od nas niezależny. Chodzi mianowicie o dostęp do przyłącza gazowego sieci dystrybucyjnej, które musi być zlokalizowane w pobliżu naszej działki budowlanej. Będziemy mogli wtedy sami wystąpić o wykonanie przyłącza gazowego i będą to jedyne koszty związane z infrastrukturą gazową jakie będziemy musieli ponosić. Szacunkowo jest to ok. 1900 zł za pierwsze 15 metrów, a dalej ok. 80 zł/m. Projekty przyłączy zaczynają się od ok. 600 zł
Koszty związane z samym zakupem paliwa gazowego są z pewnością wyższe niż ogrzewanie domu jakimś paliwem stałym (węglem, drewnem czy miałem). Szczegółowo pisaliśmy o tym w artykułach opisujących piece gazowe To co zyskujemy to z pewnością komfort i brak pracy związanej z codziennymi obowiązkami w okresie zimy związanymi z rozpalaniem ognia w piecach.
Sama cena gazu ziemnego to też obszar, w którym mamy możliwość decydowania o tym ile zapłacimy za każdy m3 (kWh) dzięki możliwości zmiany sprzedawcy gazu ziemnego
Gaz płynny
Gaz płyny to z kolei paliwo, które jest mieszaniną gazową propanu i butanu, ale pod odpowiednim ciśnieniem panującym w butlach z gazem czy też w zbiornikach przydomowych przyjmuje postać płynną. Wykorzystanie tego typu ogrzewania jest popularne przede wszystkim w małych miejscowościach, na wsi lub w ośrodkach domków letniskowych, w których nie ma dostępu do sieci dystrybucyjnej.
Zakup gazu płynnego jest związany z koniecznością zakupu lub dzierżawy przydomowego zbiornika (naziemnego lub podziemnego) od jednej z wybranych firm, które będą także świadczyć nam usługę związaną z dostarczaniem gazu. Koszty zbiorników uzależnione są od ich objętości (od ok. 2 tys. do 8 tys. litrów) i zaczynają się od 10 tys zł.
Formy rozliczenia za dostarczanie paliwa są różne. Można płacić z góry za całe dostarczone paliwo lub comiesięcznie w zależności od faktycznego zużycia gazu ziemnego. Cena 1 kWh jest w tym wypadku niższa. Wynika to z faktu braku opłat związanych z dystrybucją gazu – płacimy fizycznie tylko za jej zużycie, a przy własnym zbiorniku koszt 1 kWh w odniesieniu do gazu ziemnego może być nawet o 30% niższy.
Urządzenia zasilane gazem płynnym dzięki zastosowaniu odpowiednich dysz będą pracowały tak samo dobrze jak te zasilane gazem ziemnym
Gaz płynny czy ziemny?
Tak jak w opisanych powyżej rozważaniach dotyczących wyboru gazu płynnego czy ziemnego, podsumowując najpierw gaz ziemny:
- musimy mieć dostęp do przyłącza gazowego
- koszty przyłącza gazowego – jednorazowe związane z jego wykonaniem oraz projektem
- możliwość zmiany sprzedawcy gazu ziemnego
W przypadku zastosowania gazu płynnego, decydującymi czynnikami są:
- brak dostępu do siedzi dystrybucyjnej
- wykorzystanie w domkach letniskowych (wykorzystywanych weekendowo)
- konieczność zakupu lub dzierżawy zbiornika
- posiadając zbiornik płacimy niższe koszty spalania 1kWh
Naszym zdaniem czynnikiem decydującym o wyborze instalacji gazowej: gaz płynny czy ziemny jest dostęp do blisko zlokalizowanej sieci dystrybucyjnej gazu ziemnego, a nie faktyczne różnice decydujące o dużo niższych kosztach jednego czy drugiego rozwiązania w dłuższej perspektywie czasowej.