Metr sześcienny czyli w skrócie m3 to podstawowa jednostka pochodna układu SI. Dla większości z nas przez długi okres czasu był kojarzony z opłatami za gaz. Niestety (albo stety) nasze przyzwyczajenia musiały ulec zmianie ponieważ teraz metr sześcienny gazu został zastąpiony przez inną jednostkę jaką jest kWh.
Trochę fizyki czyli ile to jest ten metr sześcienny gazu
Jeśli chcielibyśmy sobie w bardziej dokładny sposób zobrazować ile to jest jeden metr sześcienny gazu możemy odnieść się do dwóch innych porównań:
- To inaczej gaz, który zostałby zamknięty w pojemniku o wymiarach długość 1 metr, szerokość 1 metr, wysokość 1 metr (pod różnym ciśnieniem, które to ciśnienie decydować może o masie)
- Możemy także metr sześcienny gazu odnieść do masy (kg) np. w warunkach standardowych lub normalnych gaz GZ – 50 waży od 0,716 do 0,817 kg/m3
W jakim celu zmieniono rozliczenie rachunków z m3 na kWh?
Głównym powodem wprowadzenia takiej zmiany był fakt związany z rozliczaniem się sprzedawców gazu na Towarowej Giełdzie Energii, gdzie podstawową jednostką transakcji nie jest m3 ale MWh (czyli kWh * 1000). W jednym m3 gazu może być różna ilość kWh, a to dlatego, że wartość ciepła spalania gazu ziemnego jest różna. Dla przeciętnego odbiorcy gazu nie ma to absolutnie żadnego znaczenia. Jednak dla firm, które obracają bardzo dużą ilością gazu, każda nawet setna część wartości spalania lub zużycia gazu jest istotna.
Jak przeliczyć kWh na m3 i m3 na kWh
Na naszym rachunku za gaz ziemny cały czas widzimy ilość m3 jakie spaliliśmy w danym okresie rozliczeniowych. Na rachunkach, po zmianie zasad rozliczania widzimy tak naprawdę dodatkowe pole „Zużycie kWh” oraz „współczynnik konwersji energii” który jest potrzebny do przeliczenia 1m3 na 1kWh i odwrotnie.
W celu przeliczenia wartości należy
- Przy przeliczaniu m3 na kWh: ilość zużytych m3 pomnożyć razy współczynnik konwersji energii podany na rachunku
- Przy przeliczaniu kWh na m3: przekształcić wzór i podzielić ilość kWh przez współczynnik konwersji
Finalna cena gazu na naszym rachunku nie ulegnie zmianie – zapłacimy tyle samo. Bez znaczenia jest to czy rozliczenie jest przeprowadzane w kWh czy w m3