CNG czyli innymi słowy sprężony gaz ziemny. Compressed Natural Gas daje możliwość zasilania auta gazem ziemnym. Choć to w Polsce cały czas mało popularny sposób tankowania, są miejsca na świecie, gdzie popularność tego typu rozwiązania jest coraz większa.
CNG w Polsce i na świecie
Jak się okazuje jedną z większych przeszkód w rozwoju CNG w Polsce to liczba dostępnych stacji gazowych, na których możliwe jest zatankowanie auta. Obecnie na terenie całego kraju jest ok. 40 stacji, które oferują możliwość zatankowania gazu ziemnego. Samych aut zarejestrowanych w Polsce jest poniżej 5 tys. co w skali wszystkich pojazdów jeżdżących po naszych drogach stanowi marginalną część. O tym gdzie dokładnie zlokalizowane są stacje CNG w Polsce pisaliśmy już na naszych stronach.
Jak rozwój CNG wygląda na świecie? Popularność wśród użytkowników sprężony gaz ziemny zyskuje w Ameryce Południowej (Brazylia), Ameryce Północnej (USA) oraz Europie chodź tutaj na dużo mniejszą skalę. Najbardziej spopularyzowana ta metoda zasilania aut jest we Włoszech.
Rozwój CNG jako paliwa do zasilania samochodów
W różnych miejscach na świecie rządy Państw starają się promować tego typu rozwiązanie. Jest to związane przede wszystkim z ekologiczną stroną spalania gazu ziemnego, przez silniki pojazdów. Jakie dokładnie „promocje” dawane są obywatelom, którzy jeżdżą na gazie ziemnym:
- Obniżenie podatków
- Zwrot kosztów poniesionych przy zakupie nowego auta
- Ulgi podatkowe za pozjazdy
Najważniejsze zalety spalania gazu ziemnego w autach:
- Wcześniej wspomniany aspekt ekologiczny
- cicha praca silnika, ze względu na niższe obroty pracy
- Nie ma obawy związanej z nieszczelną instalacją, ponieważ nawet jej rozszczelnienie nie spowoduje żadnego wybuchu
- Skład gazu daje najwyższe parametry związane z wartością spalania
- bardzo tani w ekspolatacji
- Tankować gaz można bezpośrednio z sieci dystrybucyjnej – posiadając oczywiście odpowiedni kompresor
Ten ostatni punkt wymieniony wśród zalet zdaje się być najbardziej istotny z punktu widzenia rozwoju gazu CNG w Polsce. Chodzi przede wszystkim o wrażenie ogromnego ograniczenia wynikającego z braku stacji, na których to paliwo można uzupełniać. Jak się okazuje nic bardziej mylnego. W przypadku CNG stację benzynową możemy mieć na własnym podwórku!