Strona główna » Blog » dystrybucja paliw gazowych » CNG gaz dla auta. Stacje w Polsce
dystrybucja paliw gazowych

CNG gaz dla auta. Stacje w Polsce

cng gaz ziemny
Instalacja CNG to alternatywa dla takich paliw jak ropa, benzyna czy LPG. Czy gaz ziemny stanie się w Polsce popularnym paliwem do tankowania samochodów?

CNG czyli innymi słowy sprężony gaz ziemny. Compressed Natural Gas daje możliwość zasilania auta gazem ziemnym. Choć to w Polsce cały czas mało popularny sposób tankowania, są miejsca na świecie, gdzie popularność tego typu rozwiązania jest coraz większa.

CNG w Polsce i na świecie

Jak się okazuje jedną z większych przeszkód w rozwoju CNG w Polsce to liczba dostępnych stacji gazowych, na których możliwe jest zatankowanie auta. Obecnie na terenie całego kraju jest ok. 40 stacji, które oferują możliwość zatankowania gazu ziemnego. Samych aut zarejestrowanych w Polsce jest poniżej 5 tys. co w skali wszystkich pojazdów jeżdżących po naszych drogach stanowi marginalną część. O tym gdzie dokładnie zlokalizowane są stacje CNG w Polsce pisaliśmy już na naszych stronach.

Jak rozwój CNG wygląda na świecie? Popularność wśród użytkowników sprężony gaz ziemny zyskuje w Ameryce Południowej (Brazylia), Ameryce Północnej (USA) oraz Europie chodź tutaj na dużo mniejszą skalę. Najbardziej spopularyzowana ta metoda zasilania aut jest we Włoszech.

Rozwój CNG jako paliwa do zasilania samochodów

W różnych miejscach na świecie rządy Państw starają się promować tego typu rozwiązanie. Jest to związane przede wszystkim z ekologiczną stroną spalania gazu ziemnego, przez silniki pojazdów. Jakie dokładnie „promocje” dawane są obywatelom, którzy jeżdżą na gazie ziemnym:

  1. Obniżenie podatków
  2. Zwrot kosztów poniesionych przy zakupie nowego auta
  3. Ulgi podatkowe za pozjazdy

Najważniejsze zalety spalania gazu ziemnego w autach:

  • Wcześniej wspomniany aspekt ekologiczny
  • cicha praca silnika, ze względu na niższe obroty pracy
  • Nie ma obawy związanej z nieszczelną instalacją, ponieważ nawet jej rozszczelnienie nie spowoduje żadnego wybuchu
  • Skład gazu daje najwyższe parametry związane z wartością spalania
  • bardzo tani w ekspolatacji
  • Tankować gaz można bezpośrednio z sieci dystrybucyjnej – posiadając oczywiście odpowiedni kompresor

Ten ostatni punkt wymieniony wśród zalet zdaje się być najbardziej istotny z punktu widzenia rozwoju gazu CNG w Polsce. Chodzi przede wszystkim o wrażenie ogromnego ograniczenia wynikającego z braku stacji, na których to paliwo można uzupełniać. Jak się okazuje nic bardziej mylnego. W przypadku CNG stację benzynową możemy mieć na własnym podwórku!

Zapisywanie
Ocena użytkowników 0 (0 oceny)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności