Strona główna » Blog » Zmiana sprzedawcy gazu Porady » Gaz płynny porównanie cen i kosztów instalacji oraz ogrzewania
Zmiana sprzedawcy gazu Porady

Gaz płynny porównanie cen i kosztów instalacji oraz ogrzewania

Gaz płynny porównanie cen

Osoby budujące swój dom stają na pewnym etapie realizacji przed odpowiedzią na pytanie: jaki rodzaj ogrzewania w moim domu wybrać? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ o tym na co finalnie się zdecydujemy zależy od wielu czynników. Główny czynnik to koszt związany z samą instalacją i późniejsze koszty eksploatacyjne. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się jak gaz płynny wygląda na tle innych źródeł ciepła.

Gaz płynny porównanie cen do najbardziej popularnych sposobów ogrzewania domu

Ilość sposobów ogrzewania domu jest naprawdę duża. My skupimy się na kilku najbardziej popularnych sposobach ogrzewania domu. Podamy szacunkowe koszty związane z wyprodukowaniem jednostki ciepła.

Zacznijmy w takim razie od bazowej informacji czyli ile kosztuje ogrzanie domku jednorodzinnego o metrażu ok. 160 -180 m2? Biorąc pod uwagę obecne ceny gazu możemy przyjąć, że koszt 1 kWh ciepła wyniesie ok. 42 gr/kWh.

Zalety:

  • możliwość korzystania w dowolnej lokalizacji – bez konieczności dostępu do sieci dystrybucyjnej
  • wygoda i komfort użytkowania
  • brak odpadów

Gaz płyny a gaz ziemny

Gaz ziemny posiada praktycznie wszystkie te same właściwości co gaz płynny. To czym różnią się te 2 źródła energii to przede wszystkim cena. Gaz ziemny jest tańszy. Średni koszt uzyskania 1 kWh ciepła wynosi ok. 29 g/kWh. Co ważne proporcja ta z każdym rokiem maleje. Ma na to wpływ przede wszystkim coraz tańszy gaz płynny.

Gaz płynny a olej opałowy

Olej opałowy jest jednym z najdroższych sposobów ogrzewania domu. Koszty uzyskania 1 kWh ciepła są porównywalne do kosztów gazu płynnego. Przewagą gazu płynnego są niższe koszty instalacji, większa ochrona środowiska oraz mniejsza awaryjność inwestycji

Gaz płynny a ekogroszek

Spalanie ekogroszku należy do jednego z najtańszych sposobów pozyskiwania ciepła w domu. Koszt produkcji jednostki energii jest niższy o ponad 2 razy w odniesieniu do gazu płynnego. Minusem ekogroszku jest z pewnością konieczność wkładania pracy w celu uzyskania ciepła.

Gaz płynny a węgiel

Spalanie węgla to najtańszy sposób uzyskiwania ciepła w domu. Idzie to niestety w parze z największym wkładem pracy własnej, związanej z rozpalaniem pieca. Minusem jest także zanieczyszczanie środowiska jakie niesie za sobą emitowanie spalin. Kosz wyprodukowania energii 1 kWh ciepła to nieco ponad 11 gr.

Gaz płynny porównanie cen niekorzystne dla gazu płynnego

Jak widzimy, na powyższym skróconym zestawieniu, dla osób kierujących się tylko i wyłącznie kosztami ogrzewania gaz płynny nie jest dobrym rozwiązaniem. Zalet tego sposobu ogrzewania należy szukać przede wszystkim w oszczędnościach związanych z czasem jaki musimy poświęcić na obsługę pieca (bliskim zeru), a także aspektowi ochrony środowiska.

Zapisywanie
Ocena użytkowników 3.56 (9 oceny)
Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności