PGNiG tak jak to wielokrotnie podkreślaliśmy to podmiot zajmujący się sprzedażą gazu ziemnego do odbiorców końcowych. Spółka prowadzi także szereg działalności związanych z przemysłem energtyrcznym czy też wydobywczym. W ramach działalności spółki PGNiG Obrót Detaliczny od kilku już lat prowadzi sprzedaż energii. Jak w PGNiG cena prądu dla domu i firmy kształtuje się na tle konkurencji. Czy ustalanie cen prądu jest tak samo prowadzone jak w przypadku gazu ziemnego?
W PGNiG cena prądu dla domu i firmy jest niższa niż u konkurencji
Pamiętać musimy o tym, że w Polsce wolny rynek energii cały czas się rozwija. Dokonywane są stopniowe zmiany mające na celu usprawnienie rozliczeń zużycia gazu, takie jak np. zmiana na rachunku jednostek z m3 na kWh, czy też stopniowe uwalnianie cen energii regulowanych przez URE. To właśnie m.in. ta kwestia decyduje o tym, że ceny prądu w PGNiG są niższe niż u tzw. sprzedawców z urzędu.
PGNiG Obrót Detaliczny, inaczej niż w przypadku rynku gazu ziemnego, jest traktowana z punktu widzenia sprzedawcy prądu jak niezależny alternatywny sprzedawca prądu. W związku z powyższym oferowana przez PGNiG cena prądu dla domu i firmy nie jest uzależniona od decyzji urzędników, tylko od warunków rynkowych. W celu zachęcenia potencjalnych odbiorców do zakupu prądu, PGNiG oferuje niższe ceny energii elektrycznej niż te, które domyślnie płacimy u sprzedawców prądu tzw. z urzędu.
Ciekawe jest to, że jedna spółka na rynku gazu ziemnego staje w pozycji „molocha” któremu chce się odebrać klientów, a na rynku energii elektrycznej sama o takiego klienta walczy. Niższymi cenami za prąd
Kiedy PGNiG zacznie obniżać bardziej ceny gazu?
Wniosek płynący z naszego tekstu jest jeden. Tylko wolny rynek i faktyczna walka o klienta może spowodować, że nasze rachunki za gaz ziemny będą niższe. Dlatego uwolnienie cen gazu – w pierwszej kolejności dla firm, a w drugie dla gospodarstw domowych może z punktu widzenia klienta przynieść tak naprawę same korzyści.