Strona główna » Gazownia Sędziszów » Dostawcy gazu Sędziszów

Dostawcy gazu Sędziszów

Czym różni się dostawca paliwa gazowego od dystrybutora?

W Polsce usługi dystrybucji oraz sprzedaży gazu ziemnego mogą być realizowane przez dwie różne firmy. Wymaga to wyłącznie zawarcia dwóch odrębnych umów z różnorodnymi firmami. W związku z tym w przypadku gazu ziemnego wyróżnić można dystrybutora, którym jest w Polsce tylko Polska Spółka Gazownictwa należąca do spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA. Dystrybutor paliwa gazowego określany także jako Operator Systemu Dystrybucyjnego odpowiada za wykonywanie przyłączy gazowych, dbanie o jakość i poprawne działanie infrastruktury przesyłowej oraz jej konserwację. W odróżnieniu od dostawcy paliwa gazowego OSD nie może być zmieniony. Jest on na stałe przypisany do danego obszaru. Natomiast dostawca gazu to firma, którą można zmienić samodzielnie, świadcząca usługi sprzedaży gazu ziemnego kupowanego po cenach hurtowych od producentów.

Kiedy zmiana sprzedawcy paliwa gazowego jest najbardziej opłacalna?

Zmiana dostawcy paliwa gazowego na tańszego pozwala na obniżenie faktur za gaz nawet o kilkadziesiąt złotych w ciągu miesiąca. Najwięcej zaoszczędzić mogą natomiast odbiorcy, którzy mają duże zużycie w ciągu miesiąca gazu ziemnego, gdyż stosują go do między innymi ogrzewania domów. Nie oznacza to jednak, że stosując gaz do przygotowywania posiłków na kuchence, nie warto zmieniać dostawcy paliwa gazowego. W każdym przypadku opcja ta pozwala bowiem na zminimalizowanie za niego faktur..

Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności