Strona główna » Gazownia Rudnik nad Sanem » Dostawcy gazu Rudnik nad Sanem

Dostawcy gazu Rudnik nad Sanem

Czym różni się dostawca gazu ziemnego od dystrybutora?

W naszym kraju usługi dystrybucji oraz sprzedaży paliwa gazowego mogą być wykonywane przez dwie odrębne firmy. Wymaga to wyłącznie podpisania dwóch odrębnych umów z różnorodnymi firmami. W związku z tym w przypadku gazu ziemnego wyróżnić można dystrybutora, którym jest w Polsce jedynie Polska Spółka Gazownictwa należąca do spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA. Dystrybutor paliwa gazowego nazywany także jako Operator Systemu Dystrybucyjnego odpowiada za wykonywanie przyłączy gazowych, dbanie o jakość i sprawność infrastruktury przesyłowej oraz jej naprawy. W odróżnieniu od sprzedawcy paliwa gazowego OSD nie można zmienić. Jest on na stałe przypisany do danego obszaru. Natomiast dostawca gazu to firma, którą można zmienić osobiście, realizująca usługi sprzedaży paliwa gazowego kupowanego po cenach hurtowych od producentów.

Kiedy zmiana dostawcy gazu ziemnego jest najbardziej opłacalna?

Zmiana sprzedawcy gazu ziemnego na lepszego pozwala na zmniejszenie faktur za gaz nawet o kilkadziesiąt złotych w ciągu miesiąca. Najwięcej oszczędzić mogą natomiast odbiorcy, którzy mają spore zużycie miesięczne paliwa gazowego, gdyż wykorzystują go do między innymi ogrzewania budynków. Nie oznacza to jednak, że używając gaz do przygotowywania posiłków na kuchence, nie warto zmienić sprzedawcy gazu. W każdej sytuacji rozwiązanie to pozwala bowiem na obniżenie za niego faktur..

Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności