Strona główna » Gazownia Krzyż Wielkopolski » Dostawcy gazu Krzyż Wielkopolski

Dostawcy gazu Krzyż Wielkopolski

Czym różni się dostawca gazu od dystrybutora?

W Polsce usługi dystrybucji oraz sprzedaży paliwa gazowego mogą być świadczone przez dwie różne firmy. Wymaga to jedynie zawarcia dwóch odrębnych umów z różnorodnymi firmami. Wobec tego w przypadku paliwa gazowego wyróżnić można dystrybutora, którym jest w Polsce jedynie Polska Spółka Gazownictwa będąca częścią spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA. Dystrybutor gazu ziemnego określany również jako Operator Systemu Dystrybucyjnego odpowiedzialny jest za realizację przyłączy gazowych, dbanie o jakość i poprawne działanie infrastruktury przesyłowej oraz jej konserwację. W odróżnieniu od dostawcy paliwa gazowego OSD nie może być zmieniony. Jest on na stałe przypisany do określonego obszaru. Z kolei dostawca gazu ziemnego to firma, którą można wybrać samodzielnie, realizująca usługi sprzedaży gazu kupowanego po cenach hurtowych od producentów.

Kiedy zmiana sprzedawcy gazu jest najbardziej opłacalna?

Zmiana dostawcy gazu na tańszego umożliwia na zmniejszenie rachunków za gaz nawet o kilkadziesiąt złotych w ciągu miesiąca. Najwięcej zaoszczędzić mogą natomiast odbiorcy, którzy mają spore zużycie w ciągu miesiąca gazu, gdyż używają go do między innymi ogrzewania domów. Nie znaczny to jednak, że stosując gaz do przygotowywania posiłków na kuchence, nie warto zmienić sprzedawcy paliwa gazowego. W każdej sytuacji rozwiązanie to umożliwia bowiem na zminimalizowanie za niego faktur..

Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności