Strona główna » Gazownia Koźmin Wielkopolski » Dostawcy gazu Koźmin Wielkopolski

Dostawcy gazu Koźmin Wielkopolski

Czym różni się dostawca paliwa gazowego od dystrybutora?

W Polsce usługi dystrybucji oraz sprzedaży paliwa gazowego mogą być realizowane przez dwie odrębne firmy. Wymaga to jedynie zawarcia dwóch oddzielnych umów z różnymi firmami. Wobec tego w przypadku gazu ziemnego wyróżnić można dystrybutora, którym jest w naszym kraju tylko Polska Spółka Gazownictwa będąca częścią spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA. Dystrybutor gazu ziemnego określany także jako Operator Systemu Dystrybucyjnego odpowiedzialny jest za wykonywanie przyłączy gazowych, dbanie o jakość i poprawne działanie infrastruktury przesyłowej oraz jej naprawy. W odróżnieniu od sprzedawcy gazu ziemnego OSD nie może być zmieniony. Jest on na stałe przypisany do określonego regionu. Natomiast dostawca gazu ziemnego to firma, którą można wybrać osobiście, świadcząca usługi sprzedaży paliwa gazowego kupowanego po cenach hurtowych od producentów.

Kiedy zmiana dostawcy paliwa gazowego jest najbardziej opłacalna?

Zmiana sprzedawcy gazu na tańszego umożliwia na obniżenie rachunków za gaz nawet o kilkadziesiąt procent. Najwięcej zaoszczędzić mogą natomiast odbiorcy, którzy mają wysokie zużycie miesięczne gazu, gdyż używają go do na przykład ogrzewania budynków. Nie oznacza to jednak, że używając gaz do przygotowywania posiłków na kuchence, nie warto zmieniać sprzedawcy paliwa gazowego. W każdym przypadku opcja ta pozwala bowiem na zminimalizowanie za niego rachunków..

Zatrzymaj rosnące ceny gazu
Porównaj swoją cenę za 1 kWh paliwa gazowego z najlepszymi ofertami na rynku gazu ziemnego
Zapoznałem się z Regulaminem Świadczenie Usług i go akceptuję Każdą ze zgód można wycofać wysyłając wiadomość na adres biuro@optimalenergy.pl lub w przypadku zewnętrznego dostawcy, zgodnie z jego polityką ochrony danych. Więcej informacji w polityce prywatności